5:16 pop ZANIMIVO

Eko družinski filmi: O reševanju mehiškega salamandra, morskih želv, luskavcev in opic

V štirih dokumentarnih filmih poglejte, kako v Mehiki rešujejo mehiškega salamandra, v Salvadorju morske želve, v Ugandi luskavce in v Kolumbiji tamarin opice.

Tokrat predstavljamo dokumentarne filme v kategoriji “Stories of Hope” (krajši filmi), vse štiri finaliste si lahko ogledate na spletni platformi brezplačno.

Mexico City in sveti salamandri (Mexico City and its Sacred Salamanders)

Zmagovalen film predstavlja aksolotle ali mehiške salamandre, ki so sorodniki našega močerada in živijo izključno v centralnih jezerih Mehike. Vrsta je v naravi kritično ogrožena zaradi uničevanja habitatov, onesnaževanja in vnosa tujerodnih plenilskih rib.

Pridružite se Luisu Zambranu in Cristini Barros z UNAM in si oglejte, kako se biologi, antropologi in tradicionalni kmetje v Mexico Cityju prizadevajo k obnovitvi habitata, ki je potreben ne le za preživetje aksolotlov v divjini, ampak tudi za lokalno prebivalstvo. Film si lahko ogledate tukaj.

Glas morja: upanje za želve (La Voz del Mar: Hope for Hawksbill Turtles)

Želve Hawksbill so po vsem svetu kritično ogrožene in več let je veljalo, da so izginile iz Salvadorja. A zdaj obstaja novo upanje za te morske želve. Film si lahko ogledate tukaj.

Mož luskavcev (The Pangolin Man)

Zgodba o boju enega človeka za rešitev nezakonite trgovine z luskavci in za spremembo mišljenja lovcev na te sesalce. Dokumentarni film predstavi junaka Mosesa Arineitweja, ki ga domačini bolj poznajo kot »Pangolin Man«. Medtem ko so ljudje v jugozahodni Ugandi zaradi pomanjkanja dohodka pogosto prisiljeni v nezakonit lov za preživetje, se Moses bori, da bi rešil ne le življenja luskavcev, ampak tudi ljudi. Film si lahko ogledate tukaj.

Divji inovatorji: drevesa za tamarinke (Wild Innovators: Trees for Tamarins)

Opice (tamarinke), ki so velike kot veverice, živijo le v enem predelu Kolumbije. Toda arhitektka Rosamira Guillen ni nikoli niti slišala za tamarine, dokler ni začela načrtovati živalskega vrta, čeprav je odraščala prav tam, kjer živijo. Kmalu je Rosamira spremenila kariero in začela delati vse, da bi jih zaščitila. Film si lahko pogledate tukaj.

Še več namigov za ekološke filme za celo družino pa najdete TULE.

Vir: Jackson Wild – Sekretariat Konvencije o mednarodni trgovini z ogroženimi prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami (CITES), Jackson Wild in Razvojni program Združenih narodov organizirajo mednarodno filmsko predstavitev, ki se osredotoča na neizmerno vrednost naših ključnih vrst, njihove obsežne ekosistemske storitve in milijone ljudi, ki to zagotavljajo.

(Visited 342 times, 1 visits today)
Close