Site icon Eko Dežela

Dobra praksa pri sosedih: Tako so oživili to podeželsko mestece

V Astiju so dokazali, da lahko podeželsko mestece spremeni trend upadanja prebivalstva – prek kmetijstva in kulturne dediščine.

Mestece Asti, ki leži dobrih 50 km vzhodno od Torina, je znano po vinogradih in penečem belem vinu. A na stari kmetiji so nedavno obnovili pridelovanje posebne vrste koruze za znamenito polento. Neprofitna organizacija, ki pomaga pri vključevanju beguncev v družbo se je vključila tudi v projekt obnove podeželja in lokalne dediščine in tako so združili več pozitivnih učinkov.

Podeželje namreč povsod po Evropi izgublja prebivalstvo, posebej je občutiti primankljaj mladih. Skupno naj bi podeželje v Evropi do leta 2050 izgubilo prek 8 milijonov prebivalcev.

Zdaj poskušaje mlade povezati s starejšimi prebivalci, jim nuditi finančno podporo in možnost bivanja, vse pa s ciljem, da najdejo ekonomsko korist v tradicionalnih lokalnih izdelkih in storitvah, kot so umetnost, festivali, hrana, romanja …

Pri obnovi stare zapuščene vile oz. kmetije je sodelovalo 50 beguncev iz Afrike – zdaj stara hiša ponuja sobe za goste in prostore za dogodke, okoliška zemlja pa je postala polje koruze.

Zaradi prišlekov so v skupnosti ponovno odprli šolo in nekatere druge javne storitve, kraj pa je tako postal spet privlačnejši za mlade družine.

V projekt so se vključili številni raziskovalci, ki so ugotavljali, da mladi radi živijo na podeželju, a jim to ne nudi dovolj priložnosti za življenje, ter da bi se morali osredotočati na to, da lahko dostopajo do obdelovalne zemlje – ne potrebujejo namreč le denarja, temveč dolgoročno perspektivo za prihodnost.

vir: mayor

(Visited 175 times, 2 visits today)