Pomlad je čas rastitve divjega petelina. “Marsikaj za ohranjanje divjega petelina v Triglavskem narodnem parku lahko storimo obiskovalci sami,” pravijo v Triglavskem narodnem parku.
Divji petelin ni edina zavarovana in ogrožena vrsta ptic oziroma živali v Triglavskem narodnem parku, sodi pa med tako imenovane krovne vrste. To so tiste vrste, ki s svojo prisotnostjo kažejo na stanje določenega življenjskega prostora.
Osredotočanje na zagotavljanje ustreznega življenjskega prostora za to vrsto zagotavlja ustrezen življenjski prostor tudi za druge vrste živali.
Kako motnje vplivajo na divjega petelina?
“Samci se spomladi zberejo na skupni jasi oziroma »rastišču«, se postavijo na izpostavljeno mesto, razširijo rep in pojejo značilni napev, sestavljen iz dveh delov, ki ju opisujemo kot »klepanje« in »brušenje«. Znano je, da se med »brušenjem« ne odziva na dogajanje v okolici, čeprav je drugače zelo plašen. Zaradi hormonskih motenj nekateri petelini postanejo napadalni in se ne bojijo človeka,” pojasnjujejo v Triglavskem narodnem parku. Strokovnjaki ugotavljajo, da je lahko to povezano tudi s prevelikim poseganjem človeka v njihov življenjski prostor.
V tem času so živali najbolj občutljive na prisotnost človeka in vznemirjanje, ki ga povzročajo posamezniki. To lahko zmanjša uspešnost gnezdenja, vznemirjene živali pa trošijo prepotrebno energijo, ki je v tem času zaradi omejenih virov hrane ne morejo nadomestiti. Do konca junija je za divjega petelina najbolj občutljivo obdobje za vzrejo zaroda.
Kaj kažejo podatki?
Pomembne podatke o vplivu vznemirjanja na divjega petelina, ki ni moteče zgolj med obdobjem rastitve, kažejo telemetrični podatki spremljanja živali na Pokljuki. “Pozimi ob sončnih dnevih, ko je veliko obiskovalcev, se divji petelin premika petkrat več kot običajno, ko lahko tudi teden dni preživi na istem drevesu. To zanj pomeni veliko izgubo energije in posledično predstavlja večjo nevarnost, da težkih zimskih razmer ne bo preživel,” povedo v Triglavskem narodnem parku.
TULE pa lahko prisluhnete, kako se oglaša divji petelin!