Bučke čajote izvirajo iz Srednje Amerike, a so zadnja leta vedno bolj priljubljene tudi pri nas. Jih poznate?
Z vzgojo začnemo že zdaj!
Za vzgojo nove rastline moramo jeseni shraniti nekaj kvalitetnih plodov. Zavite v papir hranimo v hladnem prostoru. Že januarja lahko začnejo kaliti, najkasneje do konca marca pa jih moramo posaditi v lonček s kvalitetnim substratom.
Posadimo cel plod, ne le kaleče koščice! In sicer tako, da iz zemlje gleda le zgornji ozki del s kalčkom. Posodo postavimo na svetlo mesto v toplem prostoru. V lončku pustimo čajoto tri do štiri mesece in sproti privezujemo na oporo, da se poganjki ne lomijo.
Na vrt čajote sadimo v drugi polovici maja, saj so občutljive na mraz
Ker gre za bujno rastočo vzpenjalko, ji moramo nameniti dovolj prostora na močni opori. Zraste lahko tudi več kot deset metrov in obilno rodi, tudi do dvajset kilogramov plodov na eno rastlino. Za rast potrebuje kvaliteten kompost ali gnojila za plodovke z dodanim kalijem.
Potrebuje veliko vode, zato mora biti rastišče vedno vlažno. V času suše jo moramo izdatno namakati, saj v poletni vročini rastlina potrebuje tudi do deset litrov dnevno. Uporabimo lahko tudi kapljično namakanje ali v zemljo vkopane plastenke, ki zagotavljajo enakomernejše namakanje. Okoli rastlin je priporočljivo naložiti organsko zastirko.
Čajote uporabljamo podobno kot bučke ali kot krompir. Užitne pa so tudi peške in listi.