7:00 pop ZANIMIVO

7 zanimivosti o virusih, ki jih še ne poznate

Če kdaj, smo se letos naučili veliko novega o virusih. Pa poznate splošne značilnosti virusov, ki so izredno zanimive? Nekaj smo jih izbrskali in jih predstavljamo v nadaljevanju.

1. Zgradba virusa je presenetljivo preprosta

Vsak je sestavljen iz genskega materiala – bodisi DNA ali RNA – zaprtega v beljakovinskem žepu, imenovanem kapsida. Nekateri so dodatno zaviti v mehko, lipidno ovojnico. Ti drobni virusni paketi so dolgi od deset do nekaj sto nanometrov. Zaradi tega so manjši od večine bakterij, ki so lahko velike približno za desetino človeške krvne celice. Tako majhna velikost pomeni, da večine virusov ne moremo opaziti niti s svetlobnim mikroskopom.

2. Samostojno premikanje ni mogoče

Zaradi preproste zgradbe se virusi ne morejo premikati ali celo razmnoževati brez pomoči gostiteljske celice. A, ko najde gostitelja, se virus lahko hitro razmnoži in razširi. Za ugotavljanje pravega gostitelja so virusi na svojih površinah razvili receptorje, ki se ujemajo s tistimi v njihovi idealni ciljni celici.

3. Širjenje virusa

Znotraj svojih celičnih gostiteljev lahko virusi ustvarijo ogromno kopij in okužbo razširijo na druge celice. Če na primer zbolite za gripo, bo vaše telo v samo nekaj dneh posejano z nekaj sto bilijoni virusov. Kako se virusi širijo od osebe do osebe, je odvisno od vrste. Mnogi se preko kapljic, ki letijo iz ust vsakič, ko zakašljate ali kihnete. Številni dejavniki lahko vplivajo na to, kako hitro se ti virusi v zraku lahko širijo. Zdi se, da gripa dlje preživi v hladnem in suhem okolju, kar je lahko vir skupnega zimskega širjenja. Toda v tropskih regijah se zdi, da visoka vlažnost pomaga gripi preskakovati od osebe do osebe.

4. Leta 1892 Rus odkril nekaj, kar je danes rastlinski virus

Ruski mikrobiolog Dmitrij Ivanovski je leta 1892 poročal, da se okužba v rastlinah tobaka širi prek nečesa, manjšega od bakterije. To nekaj se danes imenuje virus tobačnega mozaika.

5. Virus z nenavadnim imenom

Leta 1992 so znanstveniki, ki so spremljali izbruh pljučnice v Angliji, odkrili ogromno novo vrsto virusa, ki se je skrival v amebi v hladilnem stolpu. Bil je tako velik in zapleten, da so sprva domnevali, da gre za bakterijo. Ta virus se zdaj imenuje Mimivirus, ker posnema bakterije in ker se je francoski biolog Didier Raoult, ki je pomagal sekvencirati njegov genom, rad spominjal svojega očeta, ki je pripovedoval zgodbo o “Mimi amebi”.

6. Virusi lahko okužijo tudi druge viruse

Znano je, da virusi okužijo živali, rastline, glive, praživali, arheje in bakterije. Virusa z zanimivim imenom Sputnik in Mamavirus nakazujeta, da lahko okužijo tudi druge viruse.

7. Od kod prihajajo virusi?

Nekateri znanstveniki verjamejo, da so virusi dokaj pozno zašli v evolucijsko igro in nastali kot ostanki celic, ki so nekako izgubile sposobnost razmnoževanja. Toda drugi strokovnjaki trdijo, da bi virusi lahko bili tu celo pred najstarejšimi zemeljskimi bitji.

 

Vir: National Geographic, Discover magazine

(Visited 463 times, 2 visits today)
Close