Trinajst vrst vider živi na vseh celinah, razen Avstralije in Antarktike. V Sloveniji živi vrsta z znanstvenim imenom Lutra lutra.
Zdaj pa poglejmo nekaj zanimivosti o teh živalih.
Nekatere se držijo za roke med spanjem
Morske vidre, zlasti matere in mladiči, se držijo za roke, medtem ko lebdijo na hrbtu. Držanje za roke preprečuje, da bi se med spanjem oddaljile druga od druge in od svojega vira hrane. Prav tako spijo zavite v alge kelp, ki deluje kot sidro in jim preprečuje, da bi odplavale v odprt ocean.
So v velikih težavah
Od 13 vrst vider jih Mednarodna zveza za ohranjanje narave (IUCN) navaja pet kot ogrožene, pet kot skoraj ogrožene in dve kot ranljivi vrsti. Severnoameriška rečna vidra je v naravi trenutno v najboljšem stanju. Obstajajo številne grožnje za vidre, ki vključujejo predvsem onesnaženje, uničevanje habitatov in krivolov. Ogroža jih tudi mačji parazit, imenovan toksoplazmoza.
So ključna vrsta
Prisotnost zdrave populacije vider kaže na zdravo porečje. Izginotje vidre je dokaz onesnaževanja, razdrobljenosti habitata ali izgube plena (ribe). Ker so na vrhu prehranjevalne verige, se onesnaževalci koncentrirajo v njihovih telesih, kar vodi v bolezni in smrt.
Matere vider imajo veliko dela
Morske vidre svoj prvi mesec sploh ne morejo plavati, čeprav so bile rojene na odprtem morju. Čisto puhasto krzno pomaga ohranjati toploto in zadržuje zrak, kar jim omogoča lebdenje. Mama mladiča ovije z algami, da ga zasidra med lovom. Matere porabijo do 14 ur na dan za iskanje hrane, da bi zadovoljile intenzivne prehranske potrebe mladiča. Za svoje mladiče skrbijo same, od šest do osem mesecev, dokler ne morejo samostojno preživeti.
Prevzamejo domove drugih živali
Vidre se včasih nastanijo v zapuščenih bobriščih ali brlogih pižmovk. Zavzemajo tudi obrežne brloge lisic, jazbecev in zajcev. Počivališča, imenovana lebdišča, naredijo iz trstičja. V podzemne brloge vidre pobegnejo pred nevarnostjo, tam pa tudi vzgajajo svoje mladiče.
So hitri in spretni plavalci
Močan rep jim pomaga pri plavanju, dosežejo lahko hitrost do 11 km/h. Vidre lahko zadržijo dih tri do štiri minute, saj zaprejo nosnice in ušesa, da preprečijo vstop vode.
Vir: Tree Hugger