Znanstveniki vsako leto dokumentirajo na tisoče novih vrst. »Ne moremo zaščititi tistega, česar ne poznamo, zato je opisovanje novih vrst sestavni vidik, ki podpira velik del dela pri varovanju, ohranjanju in preprečevanju upadanja biotske raznovrstnosti,« so zapisali v Naravoslovnem muzeju Združenega kraljestva, kjer so lani opisali rekordnih 815 novih vrst.
Ose Dalek
Leto 2023 je bilo leto os, saj je Naravoslovni muzej Združenega kraljestva opisal 619 novih vrst. Večina teh pripada skupini, znani kot Encyrtidae. Znanstveniki so se odločili, da enemu rodu os – skupaj s 14 vrstami v njem – podelijo ime Dalek v počastitev 60. obletnice Doktorja Whoja.
Več o odkritju tule.
Skrivnostna vetrnica
Prosojno morsko bitje, ki ga lahko opazujemo v Mehiškem zalivu, je zdaj uradno poimenovano kot Bellactic lux. Težko jo je opaziti, saj lahko meri le 1,3 cm v premeru, vendar jo je mogoče prepoznati po čebulastih konicah na njenih lovkah.
Orjaški rakov pajek
Lani so v ekvadorski Amazoniji odkrili orjaškega rakovega pajka iz rodu Sadala, ki je prvi te vrste v tej južnoameriški državi. Odločili so se, da novo vrsto poimenujejo Sadala rauli v čast dedku enega od odkriteljev. Pajek ima osem oči, osem nog in mehek oranžno-rdeč trebuh.
Vidite ga lahko tule.
DiCaprieva polžejeda kača
Znanstveniki so lani opisali pet novih polžejedih kač. Ena vrsta, ki živi na drevesih, je prejela ime DiCaprieva polžejeda kača ali v latinščini Sibon irmelindicaprioae. Ime je izbral slavni igralec, v čast svoji materi Irmelin. Kačo znanstveniki uvrščajo med skoraj ogrožene, saj se njen življenjski prostor – neokrnjeni gozd v Panami in Kolumbiji – spreminja v kmetijska zemljišča.
Če vas zanimajo kače, so tule opisane vse, ki živijo v Sloveniji:
Orjaški pingvin
Nekatere na novo opisane vrste so izumrle že pred mnogimi tisočletji. Znanstveniki na Novi Zelandiji so odkrili kosti dveh vrst orjaških pingvinov, ki naj bi tavala po tem območju pred približno 50 milijoni let. Kumimanu fordycei bi tehtal približno toliko kot velika panda, vendar je bil v morju presenetljivo graciozen.
»Številni zgodnji fosilni pingvini so dosegli ogromne velikosti in zlahka zasenčijo največje danes živeče pingvine,« pravi dr. Daniel Field, raziskovalec Univerze v Cambridgeu, ki je soavtor opisa te vrste. »Naša nova vrsta Kumimanu fordycei je največji fosilni pingvin, kar smo jih kdaj odkrili.«
Vir: Euronews