4:09 pop TURIZEM

Turistični boni v planinskih kočah – gremo v hribe!

Turistični boni so vnovčljivi tudi v planinskih kočah, tudi v več delih. Postopek koriščenja bonov je enostaven. Rezervacijo lahko opravite prek spleta.

Upravičenec bo moral ob prijavi na dan prihoda ponudnika storitve obvestiti, da bo za opravljeno storitev unovčil bon. Gost bo moral imeti s sabo osebni dokument in podpisan obrazec (Potrditev unovčitve bona). Ponudnik bo nato v informacijski sistem finančne uprave vnesel njegove podatke, finančna uprava pa bo ustrezno zmanjšala dobroimetje upravičenca ter znesek opravljene storitve izplačala ponudniku storitve.

»V PZS priporočamo, da imajo upravičenci s sabo fotokopijo osebnega dokumenta in že izpolnjen obrazec.  Pri posebnih primerih, če bo za mladoletne osebe bon vnovčil nekdo, ki ni zakoniti zastopnik, bo le-ta moral imeti s sabo podpisano posebno izjavo. Vse izjave najdete na Fursovi spletni strani,« je razložil podpredsednik PZS Miro Eržen.

Pa internet v kočah?

Internetne povezave na kočah so zanesljive, saj so koče v preteklih letih zaradi uvedbe davčnih blagajn in aplikacije eTurizem investirale v tehnične rešitve. »Večjih problemov pri koriščenju bonov v planinskih kočah ne pričakujemo. V uredbi je tudi zapisano, če pride do zapletov, recimo do prekinitve internetne povezave do informacijskega sistema Furs, bo gost nastanitev plačal sam. Ponudnik storitve bo na Furs poslal potrdilo, ki je podlaga za izplačilo založenih sredstev upravičencu.«

Rezervacija preko spleta

Število nočitev v planinskih kočah se povečuje. Z leti se povečuje odstotek nočitev tujih obiskovalcev gora, ki že predstavljajo več kot polovico vseh nočitev. V tujini način rezerviranja prenočitev preko spleta uporablja že preko 400 koč in letos bo spletni način rezerviranja planinske organizacije držav alpskega loka CAA uvedla tudi PZS.

»Rezervacijski sistem je prilagojen posebnosti planinskih koč in bo bistveno olajšal rezervacijo prenočišč tako obiskovalcem planinskih koč kot tudi oskrbnikom. Obiskovalci bodo lahko preko spleta v vsakem trenutku videli zasedenost v rezervacijski sistem vključenih koč, tako da bodo lažje načrtovali svoje planinske pohode in se s tem izognili tveganju, da ne bodo dobili prenočišča. A uvedba rezervacijskega sistema bo prinesla tudi več odgovornosti obiskovalcem. V primeru prepozne odpovedi bodo gosti soočeni s finančnimi posledicami, kar je sicer običajna praksa pri rezervaciji nočitev pri ponudnikih v dolini,« je dodal PZS Miro Eržen.

15 koč v sistemu rezervacij

V letošnji sezoni na PZS pričakujejo, da se bo v rezervacijski sistem vključilo približno 15 planinskih koč z največjim deležem nočitev.

Vključitev so že potrdili:

  • Aljažev dom v Vratih,
  • Dom Planika,
  • Dom Valentina Staniča,
  • Koča na Doliču,
  • Koča na Planini pri Jezeru,
  • Pogačnikov dom na Kriških podih,
  • Poštarski dom na Vršiču,
  • Prešernova koča na Stolu,
  • Vodnikov dom na Velem polju,
  • Zasavska koča na Prehodavcih.

Do začetka julija jih bo večina odprtih.

Pa Korošica in Okrešelj?

»Ob pogorišču nekdanjega Kocbekovega doma na Korošici bo v poletni sezoni na voljo 16 zasilnih ležišč v kontejnerjih in osnovna oskrba pijače in hrane. Na lokaciji Frischaufovega doma na Okrešlju bo na voljo zgolj osnovna oskrba s pijačo. Za gradnjo novega doma na Okrešlju so bila pridobljena vsa soglasja, PD Celje Matica pa je v preteklih dneh vložilo vlogo za pridobitev gradbenega dovoljena. Vsi zadnji podatki o delovanju koč in kontaktnimi podatki so objavljeni na pzs.si,« je še dodal Dušan Prašnikar.

Posebni ukrepi še vedno veljajo tudi v kočah

Po koncu epidemije veljajo v planinskih kočah posebni ukrepi in Nacionalni inštitut za javno zdravje je ob tem izdal posebna priporočila glede higiene in spanja.

»Režim spanja v kočah bo glede na priporočila NIJZ prilagojen. Tako bosta v eni sobi lahko spali dve osebi oziroma več ljudi, če bodo iz istega gospodinjstva ali če več ljudi potuje skupaj, torej skupina prijateljev na skupnem pohodu ali skupina na društvenem izletu.  Zaradi posebnih ukrepov bo v planinskih kočah posledično manj razpoložljivih nočitvenih kapacitet, zato priporočamo dobro načrtovanje izleta in pravočasne rezervacije za spanje, še posebej v primeru načrtovanega koriščenja turističnih bonov,« je razložil strokovni sodelavec PZS Dušan Prašnikar.

 

Vir:PZS

(Visited 1.729 times, 1 visits today)
Close