Turistični boni so vroča tema, a še vedno je v zvezi z njimi kup vprašanj. Že veste, da jih ne bomo prejeli, ker ne gre za bone v fizični obliki, kakršne si podarjamo za rojstne dneve, temveč gre za dobroimetje, vezano na davčno številko?
“Bon je evidentiran kot dobroimetje v korist upravičenca v informacijskem sistemu FURS (eDavki), do katerega bodo imeli dostop vsi ponudniki storitev. Vse v zvezi z unovčitvijo bona bodo upravičenci lahko uredili pri ponudniku storitve, kjer bodo nameščeni. Upravičenci lahko stanje svojega bona spremljajo v mobilni aplikaciji eDavki,” razlagajo na gospodarskem ministrstvu.
Kdaj?
Boni se bodo lahko unovčili od 19. 6. 2020 (prva možna nočitev 19. – 20. 6. 2020) do 31. 12. 2020 (zadnja možna nočitev 30. – 31. 12. 2020).
Kje in za kaj lahko bone unovčimo?
Boni niso unovčljivi za kosila in pijače v gostinskih obratih, kot bi si marsikdo želel. Unovčijo se lahko le za nastanitev ali za nastanitev z zajtrkom.
Natančna uradna opredelitev, kje jih lahko unovčimo, se glasi:
Pri ponudniku storitev na področju turizma, ki je poslovni subjekt, vpisan na dan 13. 3. 2020 v Poslovni register Slovenije in v register nastanitvenih obratov, ki ga vodi AJPES in opravlja dejavnosti po Standardni klasifikaciji:
100 – Dejavnost hotelov in drugih podobnih nastanitvenih obratov,
201 – Počitniški domovi in letovišča,
202 – Turistične kmetije s sobami,
203 – Oddajanje zasebnih sob gostom,
204 – Planinski domovi in mladinska prenočišča,
209 – Druge nastanitve za krajši čas,
300 – Dejavnost avtokampov, taborov.
Lahko jih bomo izkoristili v več delih.
Kako bo potekalo “plačevanje” s turističnimi boni?
Ob prijavi moramo seznaniti ponudnika storitev, da bomo za opravljeno storitev unovčili bon. Unovčimo pa ga tako, tako, da ponudnik storitve vnese podatke o nas in znesek unovčenega bona v sistem eDavki, mi pa potrdimo koriščenje bona s podpisom predpisanega obrazca ‘Potrditev unovčitve bona’ ter s predložitvijo kopije osebne izkaznice ali potnega lista.
Bon za mladoletno osebo unovčijo starši ali zakoniti zastopniki. Če bo šel otrok na počitnice npr. s starimi starši, bodo ti potrebovali poseben obrazec.
Bon lahko “podarimo”
Boni so prenosljivi, in sicer, kot je določeno v zakonu, med:
- sorodniki v ravni vrsti do drugega kolena (stari starši, starši, otroci, otroci zakonca ali zunajzakonskega partnerja, vnuki),
- zakonci, zunajzakonskimi partnerji,
- partnerji v sklenjeni ali nesklenjeni partnerski zvezi (zveza dveh istospolnih partnerjev),
- otroci in njihovimi zakonitimi zastopniki, če to niso njihovi starši.
Bon je prenosljiv na podlagi podpisanega obrazca Izjava upravičenca o prenosu bona, ki jo podpiše upravičenec (prenosnik), pridobitelj pa jo mora ob koriščenju bona predložiti ponudniku storitve.
Bon lahko prenesemo le enkrat, in to le v celotnem znesku!
Vir: MGRT