Čemšeniška planina, katere najvišja točka, Črni vrh je z višino 1.204 m drugi najvišji vrh Posavsko-Zasavskega hribovja.
Čemšeniška planina je tak cilj, ki bo zadovoljil vse tipe pohodnikov, saj se nanjo lahko podate po desetih različnih označenih poteh. Raztegnjena nad Čemšenikom leži na severni strani doline Kotredeščice.
V gostišču Trojane sem vprašala, kje lahko pustim avto in napotili so me na spodnje parkirišče. Bolje je vprašati ter se tako izogniti morebitnim nevšečnostim zaradi napačnega poldnevnega parkiranja.
Dve uri in pol hoje
Držim se pravila, da se nikoli dlje ne vozim, kot potem hodim. Zato je bilo razumljivo, da se na Čemšeniško planino podam od gostinskega objekta v Trojanah in hodim okrog dveh ur in pol, v tem času pa naredim 560 metrov višinske razlike.
Najprej sem šla v smeri proti Izlakam, nekaj časa hodila po asfaltu, šla skozi vas Šentgotard, nato pa ob tabli zavila levo v gozd ter se povzpela do grebena. Ker skozi gozd pot še ni bila shojena, sem se po cesti napotila proti Prvinam, kjer je tudi smučišče.
Od tu naprej je bila pot dobro označena in prijetna gozdna pot me je po škripajočem snegu pripeljala na vrh Čemšeniške planine.
Dom na Čemšeniški planini
Dom dr. Franca Goloba na Čemšeniški planini se nahaja ob robu širšega travnatega dela, s katerega se nam odprejo širni razgledi proti Zasavju. Vidimo Zasavsko Sveto goro, Roviškovec, Pleše, smučišče Marela, Kum in druge, ob čistem dnevu pa zagledamo tudi Snežnik, Javornike, Krim ter Nanos.
Privoščila sem si malico, se posončila, užila mir, in vse bogastvo tistega dne ponesla s seboj v dolino.