Avtor tekst in foto IF 7:30 pop TURIZEM

Topolšica – zdravilna voda, raj za metulje in štrudlarija!

Topolšica, kraj z okoli tisoč prebivalci je zaslovel po toplih izvirih in zdravilišču. Izvir termalne vode je nekoč služil kot napajališče za živino.

Že v 16. stoletju so v Topolšici uredili kopališče, leta 1838 pa  sezidali kopališko zgradbo. 

Po 1. svetovni vojni so uredili sanatorij za bolnike s tuberkulozo. Zdravljenje je obsegalo predvsem koriščenje ugodnih klimatskih pogojev, mir in sprehode po  smrekovih gozdovih. Zdravljenje je lahko trajalo tudi več let. Zato so v kraj prihajali svojci in tako se je začel razvijati turizem.

Listina o kapitulaciji

Med 2. svetovno vojno je v Topolšici nastalo odporniško gibanje. V bolnici so ilegalno zdravili tudi partizane, ter s sanitetnim materialom oskrbovali partizanske bolnice. Prav iz Topolšice je 9. maja 1945 odšla v svet novica o kapitulaciji nemških oboroženih sil za jugovzhodno Evropo. Listina o kapitulaciji nemških oboroženih sil je bila podpisana v bolnišnični jedilnici. Pomemben dogodek lahko spoznate v spominski sobi urejeni v zdraviliškem parku.  Po vojni so postavili številne nove objekte, ena zadnjih pridobitev pa je naselje apartmajskih hiš Ocepkov gaj.

Topolšica je tudi paradiž za metulje

Nad Topolšico se dviguje gozdnati hrib Lom (884 m), ki je znan kot območje bogato z metulji. Med eno izmed raziskav so jih našteli več kot 450!

Če bi jih želeli spoznali vsaj nekaj, se lahko odpravite na tematsko pot Za metulji na potep. Gre za več poti, ki se med seboj prepletajo, dolge pa so od pet do skoraj trinajst kilometrov. Hojo vam bodo popestrili informativni panoji, s pomočjo katerih lahko spoznate številne zanimivosti iz sveta metuljev.

Za večje ozaveščanje mladih Terme Topolšica vsako leto na osnovnih šolah pripravljajo likovni natečaj na temo metulj na katerega se odzove tudi več kot sto šol.  Rezultate razglasijo junija v okviru največje krajevne prireditve Metuljev dan.

Po štrudelj in kostanj

Domačini radi ohranjajo stare običaje …

  • Za prvi maj postavijo štiri mlaje in več kresov, organizirajo  Jurjevanje, izdelovanje butar, katerim pravijo snopi, otroci na velikonočni petek iščejo skrite pirhe…
  • Konec oktobra je na vrsti Štrudlarija. Izbor najboljše sladice popestrijo še s pečenim kostanjem.
  • Konec novembra naredijo velik adventni venec. V tem času okrasijo tudi 36 metrov visoko smreko, ki vzbuja pozornost v parku. V koči Pavlinček pa uredijo jaslice.
  • Obiskati velja tudi privlačno galerijo-trgovino Bahor z lončarsko delavnico.
(Visited 537 times, 2 visits today)
Close