Site icon Eko Dežela

Ta priljubljena turistična destinacija je postala Evropska zelena prestolnica 2024

Valencija je znana po zgodovinskem mestnem središču in modernih zgradbah imenovanih Mesto umetnosti in znanosti, ki so delo domačega arhitekta Santiaga Calatrave.

V zadnjem desetletju se mesto vedno bolj uveljavlja s trajnostnimi projekti, kar je privedlo tudi do zmage na izboru za evropsko zeleno prestolnico. Pri projektih si pomagajo tudi z umetno inteligenco, zavzemajo pa se za renaturalizacijo, trajnostno mobilnost, širjenje območij rezerviranih za pešce, energetsko učinkovitost, ohranjanje in varovanje pomembnih mokrišč na obrobju mesta, napredno recikliranje, zmanjševanje hrupa in še kaj.

Izkoriščajo energijo valov

Pred leti so uredili parkovna območja ob zapuščenih bregovih reke Turia, zelene površine pa še širijo. Tako ima kar 90 odstotkov meščanov do najbližjih zelenih površin le 250 metrov daleč. Parki in drevoredi obsegajo 600 hektarov površin. V zadnjih dveh letih so posadili več kot 1700 novih dreves, teh pa je v mestu toliko, da pride eno drevo na 4,6 prebivalcev.

V mestu že dolgo vzpodbujajo kolesarjenje. Tako je kolesarjem na voljo več kot 160 kilometrov urejenih kolesarskih poti. Obenem nadgrajujejo mestni potniški promet, površine namenjene pešcem pa širijo z zaprtjem nekaterih cest za motorni promet in zmnanjševanjem števila voznih pasov v mestnem središču. Zvočno onesnaženje zmanjšujejo z omejitvami hitrosti 30 km/h na več kot dveh tretjinah cest.

Podnebno nevtralna si želijo biti tudi slovenska mesta

V različnih predelih mesta so postavili 22 vodnjakov, kjer lahko mimoidoči točijo filtrirano pitno vodo, načrtujejo pa postavitev novih vodnjakov.

Od leta 2015 so zmanjšali porabo električne energije za javno razsvetljavo za polovico. Lani je začela delovati elektrarna, ki proizvaja električno energijo s pomočjo morskih valov. Predvidevajo, da bo elektrarna za začetek proizvedla okoli 130.000 kwh letno.

Vsi ti projekti in novi načrti zagotavljajo, da bo Valencija ostala zeleno mesto tudi v prihodnje in da bo postala podnebno nevtralna do leta 2030, za kar si prizadevajo tudi številna druga evropska mesta, vključno z Ljubljano, Kranjem in Velenjem.

(Visited 121 times, 1 visits today)