Z zaposlenimi v Informacijsko izobraževalni službi Javnega zavoda Triglavski narodni park so mladi prostovoljci čistili in obnavljali del Soške poti v Trenti, očistili so informacijske table na območju Pokljuke in v Bohinju.
Alpe Adria Green je za letošnje leto v okviru rednega programa Okoljsko prostovoljstvo pripravilo štiri različne aktivnosti okoljskega prostovoljstva na teme: izzivi množičnega turizma, kodeks obnašanja obiskovalcev zavarovanih območij, mladi naravovarstveni prostovoljec in odstranjevanje invazivnih rastlinskih vrst.
Prva prostovoljska skupina, ki so jo gostili na Bledu med 2.3. in 18.3., je štela pet prostovoljcev iz Španije, Francije , Nemčije in Italije. “Prostovoljci so se seznanili z ustrojem in delovanjem naše organizacije, načinom izvajanja okoljevarstvenih nalog ter spoznavanja ustroja in delovanja našega največjega zavarovanega naravnega področja – Triglavskega narodnega parka (TNP),” so povedali na AAG.
Okoljsko prostovoljstvo: Mladi pripravljajo družbo na izzive podnebnih sprememb
V prvem tednu so skupaj z Informacijsko izobraževalno službo TNP izvedli aktivnosti čiščenja in obnove dela Soške poti v Trenti, informativnih tabel na področju Pokljuke ter v Bohinju. V drugem delu aktivnosti pa so prostovoljci oblikovali predlog kodeksa obnašanja mladih na področju varstva okolja in narave.
“Vse naštete prostovoljske aktivnosti so del priprav na vzpostavitev Regijske prostovoljske mreže zgornja Gorenjska, s katero se želimo kot družba pripraviti na izzive posledic podnebnih sprememb, kot so bile vidne npr. v poplavah avgusta 2023. Dejstvo je, da so poplave, suše, plazovi in druge vremenske ujme stalnica naše prihodnosti, zato se moramo kot družba pripraviti na pospešeno delovanje v odpravljanju le teh. En izmed načinov je tudi organizirano okoljsko prostovoljstvo, s katerim bomo na organiziran in učinkovit način kot družba ali posameznik prispevali k odpravi teh posledic,” še sporočajo iz AAG.




