Site icon Eko Dežela

Krajinski park Ljubljansko barje je praznoval 15 let!

Krajinski park Ljubljansko barje se nahaja na Ljubljanskem barju, ki leži v osrednji Sloveniji in je najjužnejši del Ljubljanske kotline. Območje Krajinskega parka Ljubljansko barje je največje območje mokrotnih travišč s sistemom mejic in gozdnih, grmiščnih in vodnih površin v Sloveniji.

Zaradi načina obdelave (ekstenzivno košeni travniki) se je ohranila visoka biotska raznovrstnost. Na območju krajinskega parka se nahajata dve skupini prazgodovinskih kolišč, ki sta vpisani na UNESCO Seznam svetovne dediščine.

Zgodovina zaščite živali in parka

Leta 1920 je Muzejsko društvo za Slovenijo, Odsek za varstvo prirode in prirodnih spomenikov, izdalo prvi celotni slovenski naravovarstveni program, v katerem je bil podan tudi predlog za ustanovitev “barskega varstvenega parka”.

“Predlog ni bil realiziran, so pa dve leti kasneje zavarovali predlagane vrste živali, med katerimi so bile številne vrste ptic in tudi želva močvirska sklednica. Med leti 1951–1995 je bilo zavarovanih nekaj manjših območij Ljubljanskega barja. Štiri od teh območij predstavljajo ostanke visokega barja in šotišče (naravni rezervati Kozlerjeva gošča, Goriški mah in Mali plac ter naravni spomenik Jurčevo šotišče), dve območji pa stoječa vodna telesa (naravni rezervat Ribniki v dolini Drage pri Igu, naravni spomenik Jezero pri Podpeči). Če odštejemo te maloštevilne ostanke visokega barja in nekaj stoječih vodnih teles, predstavlja Ljubljansko barje danes mozaično pokrajino travnikov, njiv, mejic in izsuševalnih kanalov. To značilno krajinsko podobo Barja so s prilagojeno rabo tega prostora ustvarili kmetje,” povedo na Ministrstvu za naravne vire in prostor.

Največje območje mokrotnih travišč pri nas

Uredba o Krajinskem parku Ljubljansko barje navaja, da je Ljubljansko barje največje območje mokrotnih travišč s sistemom mejic in gozdnih, grmiščnih ter vodnih površin v Sloveniji.

To območje je edinstveno zaradi prisotnosti mnogih ogroženih in mednarodno varovanih prostoživečih rastlinskih in živalskih vrst ter njihovih življenjskih prostorov. Tu najdejo dom številne ogrožene vrste travniških ptic (kosec, veliki škurh, priba, repaljščica), metuljev (barjanski okarček, strašničin mravljiščar), kačjih pastirjev (koščični škratec) in ostalih žuželk (kobilica temna šaševka) ter dvoživk, netopirjev in želve močvirske sklednice.

Poleg naštetega se na Ljubljanskem barju nahajajo tudi številni redki in dragoceni naravni pojavi, ki jih imenujemo naravne vrednote. Zaradi aktivne tektonike tega območja in prepletenosti z vodami je večina naravnih vrednot Ljubljanskega barja geomorfoloških in hidroloških (izviri Ljubljanice, osamelci, barjanska okna in drugo).

Na izlet v park

Krajinski park Ljubljansko barje je eden izmed bolj odprtih tipov naravnih parkov. Obiskovalci lahko vanj dostopajo iz različnih smeri in na različne načine. Najbolj veseli so obiskovalcev, ki prihajajo na trajnosten način (z javnim prevozom, s kolesom, peš).

Nekaj idej:

Več pa na spletni strani KP Ljubljansko barje.

(Visited 128 times, 4 visits today)