Slovenska turistična organizacija (STO) je objavila rezultate ankete: 52 % Slovencev namerava glavnino dopusta preživeti v Sloveniji!
Raziskava je pokazala, da kar 52 % anketiranih namerava glavnino dopusta preživeti v Sloveniji. 41 % Slovencev, ki bodo glavnino dopusta preživeli v Sloveniji, bo odšlo na več krajših oddihov, četrtina na en krajši oddih, petina si bo privoščila kombinacijo obojega. Skoraj polovica namerava dopustovati ob morju, sledijo tisti, ki bodo dopustovali v termah in v gorah. Za dopustovanje v Sloveniji so se anketiranci odločili, ker bodo prejeli vrednostni bon (42 %), zato ker se v Sloveniji počutijo varno (41 %) ter zaradi naravnih lepot (41 %). Izpostavili so tudi priljubljene destinacije, kamor se radi vračajo ter bližino in enostavno dostopnost počitniških destinacij. Na oddihu najpogosteje načrtujejo aktivnosti, ki so povezane z naravo, rekreacijo ter morjem.
Zasebne namestitve, turistične kmetije, glampingi …
Na glavnem poletnem dopustu bo tretjina prenočevala v zasebnih sobah, apartmajih ali hišah, 15 % bo bivalo v hotelu, ki je del hotelske verige, 12 % pa v kampu. Največ vprašanih kot varno namestitev ocenjuje zasebne sobe, hiše oz. apartmaje (64 %), turistične kmetije (52 %), glampinge z lastnim wc-jem, kopalnico (41 %) ter male butične hotele (37 %). Približno četrtina anketiranih z vidika varnosti ne vidi razlik med nastanitvenimi obrati. Rezervacijo si večina namerava urediti do en mesec vnaprej ali pa v zadnjem hipu, kar 72 % vprašanih pa pravi, da bodo rezervacijo uredili direktno pri ponudniku. Glede na poročanje anketirancev o potrošnji na zadnjem dopustu, ki so ga preživeli v Sloveniji, kaže, da so anketiranci za letošnji glavni dopust v Sloveniji pripravljeni potrošiti približno enako za nastanitev ter več za kulinariko in kulturo.
Med tistimi, ki bodo letos dopustovali ter glavnino dopusta preživeli v Sloveniji ali tujini, namerava turistične bone unovčiti kar 94 % vprašanih. Učinek turističnih bonov je opazen, saj 33 % anketiranih pravi, da so glavni povod za dopust v Sloveniji, za 36 % pa razlog za dodaten oddih. Petina bo zaradi bonov svoje počitnice podaljšala, četrtina pa bo na počitnicah potrošila več kot sicer.
Strah pred okužbo je nizek
Raziskava je pokazala, da je med Slovenci indeks strahu pred okužbo s COVID-19 relativno nizek, saj se polovica vprašanih okužbe ne boji. Kljub temu, da se večina okužbe z virusom ne boji, pa so vprašani dobro seznanjeni z novimi higienskimi standardi. Največji delež vprašanih meni, da se okužbi s COVID-19 na dopustu lahko izognemo s skrbjo za čistočo in higieno v nastanitvenih objektih, izogibanjem množic, skrbjo za čistočo in higieno v gostinskih obratih in upoštevanjem varnostne razdalje.
Z anketo so želeli pridobiti vpogled v potovalne namere domačih gostov za poletno obdobje leta 2020, v času po izbruhu koronavirusa
Anketirance so spraševali o njihovih namerah za glavni poletni dopust, vrsti oddiha, obliki nastanitve, ki jo bodo izbrali za prenočevanje in o tem, katere vrste nastanitev se jim zdijo najbolj varne. Povprašali so tudi o predvideni potrošnji na oddihu ter o uporabi turističnih bonov in učinkih, ki jih bodo imeli boni na njihove namere. “Hkrati nas je zanimalo tudi, ali se bodo njihove potovalne navade zaradi pandemije COVID-19 spremenile, kako so seznanjeni s higienskimi standardi in ukrepi ter kako ti vplivajo na pogostost obiska določenih obratov,” dodajo na STO.