»Ako potuješ s staroslavnega Ptuja v Radgono …, oglej še se na levo in zavzet boš obstal pred krasno naravno sliko, kakršne na tem svojem potovanju še nisi videl in je tudi ne boš. V primerni daljavi zagledaš namreč na prijaznem griču, obrobljenem z zelenimi hostami, veličasten grad z lično cerkvijo in par snežno belih hiš, obdanih z visokimi jagnedi in drugimi drevesi – glej, to je Negova, ki se z nekakim ponosom ozira po dolinicah, ki njo skoraj z vseh strani obdajajo! … Gornji grad je star, z oken je čudovit razgled po Slovenskih goricah vse do Pohorja. Pogled proti vzhodu, proti dolini Ščavnice, znani po številnih slatinskih vrelcih, preko gričev z vinsko trto in kletmi, ki ga je treba doživeti, da bi ga znali ceniti.«
Tako je pred več kot stoletjem zapisal znani kronist Matej Slekovec. Ko pobaramo obiskovalce gradu, ki prihajajo od blizu in daleč, na kaj ob imenu Negova najprej pomislijo, odvrnejo: »Na Krambergerja, na brezskrbno otroško igro v grajskih podzemnih rovih, na plemiško grajsko gospodo, na katero od nepozabnih tradicionalnih grajskih prireditev …«
Impresivna večstoletna stavba z urejenim notranjim dvoriščem ustvarja ambient z izjemno blagodejno energijo, ki jo obiskovalci ob prihodu takoj začutijo. Mnogi se odločijo za vodeni ogled in poleg spoznavanja izjemne kulturne dediščine državnega pomena v pičli uri izvedo še marsikaj zanimivega o preteklosti in sedanjosti grajskega kompleksa, kot so na primer skrivnostne Negovske čelade, pa Matjaževa krogla, turška glava in grajski duhovi, slišijo zgodbo o znamenitem grofu, ki se je zapisal v zgodovino kot arhitekt vestfalskega miru in še marsikaj. V grajskih sobanah lahko občudujejo delo akademika dr. Antona Trstenjaka, se seznanijo z značilnostmi vinogradniško-viničarskih razmer na grajski posesti ali pa uživajo v ogledih likovnih in fotografskih razstav, saj ima grad status uradnega razstavišča svetovne zveze za fotografsko umetnost FIAP. Lahko si privoščijo tudi sprehod po bogatem zeliščnem vrtu, bolj aktivni pa se lahko zapeljejo z reciklom po kolesarskih poteh do Negovskega jezera, do izvira naravne mineralne vode v Ivanjševcih, ali pa vse do Gornje Radgone.
Za najavljene skupine odprt po dogovoru
Grajski kompleks Negova z idiličnimi razgledi, ki segajo vse do pohorskih hribov, je za obiskovalce odprt sezonsko od začetka aprila do konca krompirjevih počitnic, od četrtka do nedelje med 10. in 17. uro, za vnaprej najavljene skupine pa po dogovoru kadarkoli. Na voljo je vodeni ogled gradu, za skupine pa organiziramo tudi sprehod po zeliščnem vrtu z zeliščarko. V bližini gradu se nahaja tudi spominsko obeležje Dobremu človeku iz Negove. Za posebna in nepozabna doživetja poskrbijo grajske prireditve. Tak bo tudi Zeliščarski dan v nedeljo, 6. septembra, ki bo s tržnico najrazličnejših izdelkov, povezanih z zelišči, s tematskimi delavnicami, predavanji, otroškim programom in drugim v zabavo vsem generacijam. Sledite nam na www.gradnegova.si. Veselimo se vašega obiska.