Avtor Urška Kužner Kačar; Foto: Adobe stock, 10:26 dop REVIJA PROMET, Vsebina iz revije

Okrevanje po pandemiji in vse večje zanimanje za letalski promet

Slovenska letališča so v zadnjem letu in pol dosegla pomemben napredek na področju potniškega prometa, kar kaže na okrevanje po pandemiji kovida-19 in na vnovično rast zanimanja za letalski prevoz. Kljub temu je izzivov kar nekaj, zlasti na področju tovornega prometa in razvoja vseh treh letališč oziroma še posebej na področju obnove mariborskega letališča.

Letalski promet v Sloveniji se odvija na treh mednarodnih letališčh. To so: letališče Jožeta Pučnika Ljubljana, letališče Edvarda Rusjana Maribor in letališče Portorož.

Vsako od njih igra pomembno vlogo pri povezovanju Slovenije z ostalimi državami in pomembno prispeva h gospodarskemu in turističnemu razvoju.

Na ljubljanskem letališču so se razveselili milijontega potnika v letu 2024

Ljubljansko letališče, kot največje in najprometnejše v državi, beleži občutno rast in okreva po pričakovanjih. Na začetku septembra 2024 so se na Letališču Ljubljana razveselili milijontega potnika v letu 2024. Ta mejnik so ob močno okrepljeni mreži letov v poletnem voznem redu – na vrhuncu sezone je 22 letalskih družb letelo na 25 destinacij – dosegli kar en mesec prej kot v letu 2023.

Leto 2024 so zaključili z več kot 1,4 milijona potnikov in tako zabeležili 13,3-odstotno rast na letni ravni, pojasnijo v podjetju Fraport Slovenija, ki upravlja omenjeno letališče. Od tega je 88 odstotkov potnikov potovalo z rednimi leti. Potniki Letališča Ljubljana so sicer v letu 2024 do konca avgusta največkrat pripotovali iz oz. leteli v Istanbul, London, Frankfurt, Zürich in Pariz. Najbolj priljubljene čarterske destinacije pa so bile glede na število potnikov Hurgada, Antalya, Rodos, Monastir in Karpatos.

Poleg omenjenih so priljubljene destinacije še Amsterdam, Bruselj in Varšava. Povečanje števila letov v glavna evropska vozlišča omogoča boljšo povezanost Slovenije s svetom, kar je ključno za turizem in gospodarstvo, pojasnijo na Statističnem uradu Republike Slovenije (SURS).

Kljub pozitivnim trendom v potniškem prometu je ljubljansko letališče v letu 2023 zabeležilo rahel upad v blagovnem prometu. Pretovorjenih je bilo 11.438 ton blaga, kar je 8 odstotkov manj kot v letu 2022. Le odstotek tega blaga je bil prepeljan s posebnimi leti. Nasprotno pa so leta 2024 na področju tovornega prometa dosegli dobre rezultate, saj so oskrbeli skoraj 27.000 ton tovora – 5,5 odstotka več kot v letu 2023, kar pomeni porast glede na leto poprej.

Potniki Letališča Ljubljana so v letu 2024 do konca avgusta največkrat pripotovali iz oz. leteli v Istanbul, London, Frankfurt, Zürich in Pariz. Najbolj priljubljene čarterske destinacije pa so bile glede na število potnikov Hurgada, Antalya, Rodos, Monastir in Karpatos.

Na letališču Edvarda Rusjana Maribor večinoma tovorni promet

Mariborsko letališče, drugo največje v Sloveniji, se sooča z izzivi pri povečevanju prometa. Na Ministrstvu za infrastrukturo (MZI) pojasnijo, da je na promet na mariborskem letališču močno vplivala toča, ki je poškodovala potniški terminal.
Mariborsko letališče bi lahko v prihodnje igralo večjo vlogo v tovornih prevozih, saj je na strateški lokaciji ob pomembnih prometnih koridorjih. Trenutno pa nima rednih potniških linij, večinoma se uporablja za tovorni promet in posebne čarterske polete. Trenutno je letališče do konca leta 2026 v začasnem upravljanju družbe DRI, do takrat pa namerava MZI objaviti javni razpis, ki bi letališče v dolgoročno upravljanje dalo najboljšemu ponudniku.

Na MZI povedo, da je Letališče Edvarda Rusjana Maribor infrastrukturni objekt državnega pomena, opredeljeno je kot kritična infrastruktura na področju letalskega prometa, ki je ključnega pomena za državo. Prekinitev njegovega delovanja bi pomembno vplivala in imela večje posledice na različne dejavnike. Je tudi del celovitega vseevropskega prometnega omrežja.

Trenutno poslovanje letališča ni zavidljivo, saj so v letu 2023 zaradi nizkega prometa stroški poslovanja presegli prihodke. Ne glede na to na MZI, ki so naročniki izvajanja storitev obratovanja letališča, ocenjujejo, da ima letališče velik razvojni potencial in, dolgoročno gledano, možnost uspešnega poslovanja. Ministrstvo tako izvaja aktivnosti, da bi se možnost razvoja letališča lahko realizirala v razumnem času.

Letališče Portorož nima tovornega prometa

Letališče Portorož na slovenski obali je najmanjše med tremi mednarodnimi letališči v Sloveniji. Osredotoča se na zasebne lete, čarterske polete in manjše letalske prevoznike. Njegova prednost je bližina turističnih destinacij, kot so Portorož, Piran in Izola, zato bi lahko ob večjih vlaganjih postalo pomembnejše za luksuzni turizem. Na Letališču Portorož tako tovorni promet ne poteka. Najvišja aktivnost je v času od velikonočnih praznikov pa vse do septembra.


Preberite tudi: Letalskemu prometu pandemija ne prizanaša

(Visited 19 times, 19 visits today)
Close