Avtor Foto, Adobe stock, Urška Kužner Kačar 11:46 dop AKTUALNO, REVIJA PROMET

Na Finskem vam pico lahko pripelje avtonomno dostavno vozilo

Avtonomno dostavno vozilo ni več zgolj vizija, temveč postaja realnost v razvoju cestnega transporta. Kateri se bo v širši uporabi uveljavil postopoma. »Zasledil sem trditev, da bomo prej naredili večje korake v osvajanju Marsa, kot pa h končni uveljavitvi in uporabi avtonomnih vozil v splošni praksi,« se nasmehne doc. dr. Robert Muha s Fakultete za pomorstvo in promet.

Foto: adobe stock

Avtonomno dostavno vozilo in njihova uvedba obeta številne prednosti, vendar se sooča tudi z izzivi, ki vplivajo na hitrost njihove integracije v vsakdanje življenje.

Tehnično zahteven projekt
Avtonomno dostavno vozilo je verjetno pričakovati uporabo v nadzorovanih urbanih okoljih (mesta) ali zaprtih industrijskih področjih (lahko logističnih centrih) dosti prej kot njihovo uporabo na javnih cestah. Takšen prehod ni samo tehnično zahteven (nadzorni instrumenti), ampak zahteva prilagojeno zakonodajo in prirejeno infrastrukturo. Zagotovo bodo mesta prihodnosti, zgrajena po principih trajnosti, že načrtovana tudi v smeri uporabe avtonomnih vozil. Pričakovati je, da bo delež AV na logističnem področju naraščal zlasti pri uporabi v mestih, kjer se srečujemo s fiksnimi točkami naklada in razklada in tudi s podobno strukturo tovora, ki se veliko ne spreminja, poudarjena je zgolj časovna komponenta (kdaj, kje in koliko), pojasni sogovornik.

Uporaba avtonomnih vozil bo prinesla kar nekaj olajšav
Avtonomna dostavna vozila so zagotovo del prihodnosti logistike, vendar je njihova širša uporaba odvisna od tehnološkega napredka, zakonodaje in sprejetosti v družbi, pojasnijo pri podjetju GLS Slovenija. V logistiki bi lahko prinesla večjo učinkovitost dostave, saj bi omogočila optimizacijo dostavnih poti, zmanjšanje stroškov in izboljšanje točnosti dostav. Prav tako bi lahko prispevala k zmanjšanju prometnih zastojev in emisij, saj bi vozila delovala z natančno načrtovanimi voznimi režimi in potencialno na električni pogon. Za logistična podjetja, kot je GLS Slovenija, bi to pomenilo še hitrejše in do okolja prijaznejše dostavne rešitve. Zelo težko pa se napove točen časovni okvir, saj je uvedba avtonomnih dostavnih vozil odvisna od več dejavnikov – tehnološke dovršenosti, regulativnih zahtev in splošne pripravljenosti infrastrukture.

Pošta Slovenije že vključena v Evropski projekt Trace
Na področju avtonomne dostave v zadnjem kilometru je Pošta Slovenije vključena v Evropski projekt Trace, ki med drugim obravnava tematiko dostave z avtonomnimi dostavnimi roboti (ADR). Pošta Slovenije bo v sklopu projekta testirala TRACE platformo in demonstrirala uporabo avtonomnega dostavnega robota, ki je v osnovi pripomoček za dostavo v zadnjem kilometru in lahko pomaga zaposlenim pri učinkovitejšem delu na terenu.

Avtonomne operacije so tehnološko izvedljive že danes, vendar je zakonodajni okvir tisti, ki preprečuje avtonomne operacije stopnje 4 ali 5. Stopnja 4 avtonomnih operacij pomeni, da operater zagotavlja oddaljen nadzor nad avtonomnim dostavnim robotom. V projektu TRACE je Pošta Slovenije začela intenzivnejša testiranja uporabe tehnologije ADR. »Sama testiranja ADR želimo razširiti tudi na nekaj zaprtih mestnih jeder (peš cone). Gre predvsem za razvojno-raziskovalne dejavnosti, saj komercializacija tovrstnih storitev (še) ni možna, dokler se regulatorni okvir v Republiki Sloveniji ne prilagodi,« pojasnijo.

Dodajo, da so v evropskih državah, na primer v Finski, tovrstni dostavni roboti že komercialno prisotni (v predelih Helsinkov, kjer je ADR dostava možna, lahko kot primer hrano iz trgovine pripelje ADR). Ker EU deluje pod enotno zakonodajo, na Pošti Slovenija predvidevajo, da lahko tudi v Sloveniji v kratkem pričakujemo spremembe v zakonodaji, ki bodo omogočale vsaj 4. stopnjo avtonomnih operacij.

Vzpostavitev realnih logističnih storitev s pomočjo ADR bo možna takoj, ko bo zakonodajni okvir prilagojen in bodo tovrstne storitve tudi komercialno zanimive. Ob trenutni zakonodaji so ADR pripomočki v dostavi neučinkoviti, saj trenutni zakonodajni okvir zahteva prisotnost operaterja na lokaciji ADR.

(Visited 20 times, 20 visits today)
Close