7:46 dop OKOLJE

Zdravila v rekah ogrožajo okolje in svetovno zdravje

V raziskavi Univerze v Yorku so v rekah zaznali večje količine paracetamola, nikotina, kofeina ter zdravila za epilepsijo in sladkorno bolezen.

Vpliv številnih najpogostejših zdravil oz. farmacevtskih spojin v rekah je še vedno večinoma neznan. Vendar je že dobro znano nekaj primerov njihovega vpliva na okolje in zdravje, npr., da lahko raztopljeni človeški kontraceptivi vplivajo na razvoj in razmnoževanje rib.

Med najbolj onesnaženimi so bile reke v Pakistanu, Boliviji in Etiopiji. Najbolje pa so se odrezale reke na Islandiji, Norveškem in v amazonskem pragozdu.

Katera zdravila so najbolj pogosta v rekah?

Na splošno so bile v več kot četrtini od 258 vzorčenih rek tako imenovane “aktivne farmacevtske sestavine” prisotne na ravni, ki velja za nevarno za vodne organizme. Najpogosteje zaznani zdravili sta bili karbamazepin, ki se uporablja za zdravljenje epilepsije in živčnih bolečin, in metformin, ki se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2.

Ugotovljene so bile tudi visoke koncentracije kofeina (kava) in nikotina (cigarete) ter paracetamola proti bolečinam. V Afriških rekah so zaznali v visokih koncentracijah tudi artemisinin, ki se uporablja proti malariji.

Mamila v slovenskih vodah – kaj povedo odpadne vode

Uživamo vse več zdravil – in vse pogosteje

Vodna ekologinja z britanske univerze Hertfordshire Veronica Edmonds-Brown je poudarila, da se bodo razmere le še poslabšale. »Vse pogosteje uporabljamo farmakološke rešitve za katero koli bolezen, bodisi telesno ali duševno.«

Znanstvenike skrbi morebitna povečana prisotnost antibiotikov v rekah, posledično bi se lahko razvile odpornejše bakterije, kar bi zmanjšalo učinkovitosti zdravil in na koncu predstavljalo grožnjo okolju in svetovnemu zdravju.

Vir: BBC

(Visited 163 times, 1 visits today)
Close