Site icon Eko Dežela

Zavarovana območja v Sloveniji: Ugotovljenih več nedovoljenih posegov

Inšpekcija za naravne vire in rudarstvo je lani izvedla akcijo nadzorov, v katerih je preverjala, če se dela na zavarovanih območjih izvajajo skladno z izdanimi naravovarstvenimi soglasji oz. mnenji pristojnih s področja varstva narave.

Sedem inšpektorjev za naravo in vode, ki so del Inšpektorata RS za naravne vire in prostor, je v okviru akcije v 2023 prednostno usmerilo nadzor na posege, ki jih je Zavod RS za varstvo narave prepoznal kot nedovoljene posege oz. posege, ki se izvajajo brez naravovarstvenih dovoljenj in soglasij oz. v nasprotju z njimi.

Nedovoljeni posegi na dveh slovenskih smučiščih

Na območjih slovenskih smučišč, ki so lani obširno pristopila k rekonstrukciji svojih žičniških naprav in širitvi ponudbe z namenom oživitve letnega turizma so opravili sedem inšpekcijskih nadzorov. Za nedovoljene posege na Golteh in Krvavcu so izdali dve odločbi za ustavitev del ter za sanacijo nedovoljenega stanja.

Nadzor gradnje kolesarskih poti

V letu 2023 je v Sloveniji na več območjih potekala gradnja kolesarskih poti, večina med njimi poteka tudi po zavarovanih območjih narave. Nadzor se je vršil na relaciji Bled-Bohinj. Ugotovitveni postopek v zvezi s celotnim posegom gradnje kolesarske povezave Bled-Bohinj ki ga izvajata dve občini, še ni zaključen in se bo nadaljeval tudi letos.

Na kolesarski poti, ki poteka ob naravni vrednoti Savinja in območju Nature 2000 Celje-Žalec so izdana naravovarstvena soglasja, na odseku, kjer soglasje ni bilo pridobljeno, je izvajalec dela ustavil.

Na območju Kozjanskega parka se kolesarske poti gradijo na podlagi predhodno pridobljenih strokovnih mnenj in soglasij. Dela se izvajajo skladno s smernicami strokovnih služb, na odseku, kjer pa je prišlo do neskladnosti del, so na inšpektoratu uvedli prekrškovni postopek.

Začasno parkirišče v Ratečah brez naravovarstvenega soglasja

V času svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Planici je inšpekcijski zavezanec na naravni vrednoti Ledine v Ratečah urejal zemljišče za namen začasnega parkiranja v času svetovnega prvenstva, brez naravovarstvenega soglasja ali mnenja. V inšpekcijskem postopku je investitor pridobil mnenje Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave s smernicami za sanacijo zemljišč. Zemljišča je saniral brez izdaje odločbe.

Izdana odločba za odstranitev mobilnih hišk

Na območju Nature 2000-Kolpa je inšpektor preverjal skladnost dejanskega stanja v naravi z določbami Zakona o ohranjanju narave. Izdana je bila inšpekcijska odločba o odstranitvi mobilnih hišk v kampu Primostek, ki nimajo dovoljenja za poseg v naravo.

Na območju počitniške vasi Kolpa Haeven teče izvršilni postopek, ker inšpekcijska odločba o odstranitvi mobilnih hišk, ni bila izpolnjena.

Na območju Dolenjske je inšpektor izdal tudi tri odločbe za odstranitev nezakonito odloženih odpadkov na zavarovanih območjih Nature 2000.

Vir: Inšpektorat RS za naravne vire in prostor

(Visited 124 times, 1 visits today)