Zadnji mednarodni sporazum o zaščiti oceanov je bil podpisan pred več kot 40 leti. Ta sporazum je vzpostavil območje, imenovano odprto morje – mednarodne vode, kjer imajo vse države pravico do ribolova, plutja ladij in raziskovanja – vendar je zaščitenih le 1,2 % teh voda.
Morsko življenje zunaj teh zaščitenih območij je ogroženo zaradi podnebnih sprememb, prekomernega ribolova in ladijskega prometa. V najnovejši oceni svetovnih morskih vrst je bilo po podatkih Mednarodne zveze za ohranjanje narave (IUCN) ugotovljeno, da skoraj 10 % vrst grozi izumrtje.
V novi pogodbi določene meje in poti
Ta nova zaščitena območja, vzpostavljena v pogodbi, bodo omejila obseg ribolova, pomorski promet in raziskovalne dejavnosti, kot je globokomorsko rudarjenje – pri katerem izkopavajo minerale iz morskega dna 200 m ali več pod površjem.
Okoljevarstvene organizacije opozarjajo, da takšno rudarjenje ovira živali pri razmnoževanju, ustvarja zvočno onesnaževanje in je nasploh strupeno za morsko življenje.
Še veliko dela pred uveljavitvijo sporazuma
Ambasadorka ZN za oceane Rena Lee je napovedala, da bo sporazum uradno sprejet, ko ga bodo preverili pravniki in ko bo preveden v šest uradnih jezikov Združenih narodov. Zatem se bodo morale države spet sestati in sporazum tudi uradno potrditi. Sledijo še ratifikacije v posameznih državah in vzpostavitev posebnih mednarodnih organov.
Vir: BBC