10:00 dop OKOLJE

Zaključil se je Evropski teden zmanjševanja odpadkov in e-odpadkov

V prejšnjem tednu je potekal Evropski teden zmanjševanja odpadkov. Tematski fokus letošnjega leta so bili nevidni odpadki kot odpadki, ki nastajajo v proizvodnem postopku izdelkov.

Organizatorji želijo opozoriti na ogromne količine odpadkov, ki se skrivajo za proizvodnjo tudi najmanjših izdelkov in na dejanski vpliv teh izdelkov na okolje ter preprečevati nastajanje teh odpadkov s podaljševanjem življenjske dobe izdelkov, ponovno uporabo ter souporabo izdelkov namesto nakupa novih izdelkov.

Naše življenje je v veliki meri odvisno od elektronskih naprav …

V tradicionalnem linearnem gospodarstvu se elektronske naprave proizvajajo iz naravnih virov, nato so nekaj časa v uporabi, na koncu pa jih odvržemo. Ko teh naprav ne potrebujemo več, postanejo e-odpadki, in kot taki postanejo težava. E-odpadki so eden najhitreje rastočih odpadkov na svetu in zaradi svoje specifične sestave spadajo med nevarne odpadke, ob nepravilnem ravnanju pa imajo lahko številne negativne posledice na ljudi in okolje.

Dragoceni materiali v e-odpadkih

V krožnem gospodarstvu pa na e-odpadke lahko gledamo tudi kot na vire in ne le odpadke. V e-odpadkih je veliko dragocenih in/ali redkih materialov, kot sta zlato in platina. Zato je pametno, da dragocene materiale iz e-odpadkov ponovno pridobimo in zagotovimo zadostno količino teh virov za prihodnje generacije. To lahko naredimo tako, da e-odpadke po koncu uporabne ločeno oddamo na za to namenjeno mesto.

Kam s starimi aparati?

V zbiralnike za e-odpadke, ki so postavljeni po slovenskih občinah in trgovskih centrih. Družba ZEOS, d.o.o., ki je pod projektom Life Gospodarjenje z e-odpadki s sloganom E-cikliraj vzpostavila potrošniku in gospodinjstvom prijazno mrežo zbiranja e-odpadkov in odpadnih baterij.

Na določenih ekoloških otokih širom države je v skoraj vseh slovenskih občinah postavljenih že 720 uličnih zbiralnikov za zbiranje malih odpadnih aparatov in odpadnih baterij. V večjih trgovskih središčih širom države, kjer se prodaja e-oprema, se nahaja 71 zelenih kotov, kamor se lahko poleg malih odpadnih aparatov in odpadnih baterij odda tudi odpadne sijalke.

Izvajalci projektnih aktivnosti pa stremijo k zajezitvi čim večjega deleža e-odpada iz gospodinjstev, zato so za zbiranje po podeželju v sklopu projekta izdelali poseben namenski mobilni zbiralnik. Njegov namen je zbiranje in ločevanje vseh vrst e-odpadkov (tudi velikih) in odpadnih baterij.

 

Vir: ZEOS

(Visited 146 times, 1 visits today)
Close