Site icon Eko Dežela

Zakaj umirajo kiti in delfini in kako je to povezano z našo zdravo prehrano?

Študije kitov in delfinov, nasedlih v vodah Združenega kraljestva, kažejo visoke ravni toksinov 20 let od globalne prepovedi večine PCB-jev (polikloriranih bifenilov).

Raziskovalci so ugotovitve opisali kot alarm, ki zvoni ne le za prihodnost zdravja morskih sesalcev, ampak tudi za zdravje ljudi.

Dr. Rosie Williams, vodilna avtorica in raziskovalka z Inštituta za zoologijo Zoološkega društva London (ZSL), je dejala: »Minilo je več kot 20 let, odkar je bilo več teh kemikalij globalno prepovedanih, vendar še vedno opažamo skrb vzbujajoče visoke koncentracije v divjih živalih.«

Največ PCB-jev konča na vrhu prehranjevalne verige

Študije so pokazale, da so visoke koncentracije PCB glavni vzrok za upad evropskih populacij kitov in delfinov.

Za najnovejše poročilo so znanstveniki pregledali zapise in vzorce tkiv 1000 morskih sesalcev, 11 različnih vrst, ki so nasedle v Združenem kraljestvu. Ugotovili so, da so bile koncentracije PCB-jev, ki so bili nekoč pogosto uporabljeni, a leta 2004 po svetu prepovedani s Stockholmsko konvencijo, najvišje pri dolgoživih vrstah na vrhu prehranjevalne verige: orkah, pliskavkah in belokljunih pisanih delfinih. Gre za biomagnifikacijo, ko se koncentracija toksinov po prehranjevalni verigi povečuje.

PCB vpliva na razvoj otroka v maternici

To ni problem le za prihodnost morskega življenja, temveč tudi za zdravje ljudi. Zato angleška nacionalna zdravstvena služba (NHS) svetuje nosečnicam in doječim materam, tistim, ki poskušajo zanositi, in dekletom, naj zaužijejo največ dve porciji mastnih rib na teden, ker se lahko kemična onesnaževala kopičijo v telesu in vplivajo na prihodnji razvoj otroka v maternici.

Vir: The Guardian

(Visited 263 times, 1 visits today)