Avtor bv; foto: TNP 3:25 pop OKOLJE

Začeli z obnovo 17 kalov na planinah Triglavskega narodnega parka

Kmetijstvo je na planinah in pašnikih Triglavskega narodnega parka skozi desetletja oblikovalo edinstven življenjski prostor za naravo in ljudi.

Med posebnimi elementi kmetijske krajine v narodnem parku so tudi kali, ki so pomemben življenjski prostor zavarovanih in redkih dvoživk, kot sta veliki pupek in hribski urh. 

V projektu VrH Julijcev – Izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov v Triglavskem narodnem parku partnerji obnavljajo 17 kalov na 13 gorskih pašnikih in planinah, in sicer: Konjščica, Dedno polje, Zajamniki, Ovčarija, Osredki, Za Liscem, Zadnji Vogel, Čadrg, Razor, Pod Kukom, Krstenica, Velo polje – Malo polje in Zgornja Krma.

Z njihovo obnovo bodo zagotovili večjo stalnost površinske vode na planinah za napajanje živine in izboljšali življenjski prostor za dvoživke.

Zahteven proces obnove kalov

Obnovo kalov v projektu VrH Julijcev vodita Občina Tolmin in Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije Kmetijski zavod Kranj, poleg partnerjev projekta pa sodelujejo še lastniki zemljišč, pašne in agrarne skupnosti, arheologi, strokovnjaki s področja proučevanja in varstva dvoživk ter izvajalci gradbenih del.

“Načrtovanje in izvedba obnove kalov zahtevata sodelovanje številnih deležnikov ter predhodno pridobitev predpisanih soglasij, kot sta na primer kulturnovarstveno in naravovarstveno soglasje. Da bi se izognili poškodbam ali uničenju morebitnih arheoloških ostalin, so arheologi že v fazi načrtovanja del opravili podrobne preglede lokacij načrtovane obnove kalov. V predhodna preverjanja so bili aktivno vključeni tudi biologi, ki so preverili prisotnost dvoživk na lokacijah vodnatih kalov. Pri obnovi slednjih bo ob izvedbi del treba živali začasno odloviti,” povedo v TNP.

Kako poteka obnova?

Glede na trenutne snežne razmere so je obnova najprej pričela v Čadrgu, kjer sta dva od 17 kalov, na višje ležečih kalih pa bodo dela potekala vse do letošnje jeseni.

Najprej, kot pojasnjujejo v TNP, oblikujejo kotanjo kala, v katero so se z leti nabrale usedline, površino pa preraslo rastlinje. Po zaključenih zemeljskih delih sledi utrditev podlage, vodotesnost kala pa bo zagotavljala posebna okolju prijazna nepropustna folija. Nanjo bodo nasuli od 30- do 40-centimetrsko plast predhodno izkopanega materiala, ki bo dvoživkam in rastlinam nudila primeren življenjski prostor.

Pri kalih bo, kot še povedo, urejen tudi iztok vode za napajanje živine, v večini primerov se bo voda zbirala v betonskem koritu. Kali bodo ograjeni z leseno ograjo, ki bo preprečila dostop živini.

Z aktivnostmi projekta VrH Julijcev pa bodo ob obnovljenih kalih namestili tudi tematske informacijske table ter mize in klopi. Projekt VrH Julijcev – Izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov v Triglavskem narodnem parku sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija.

(Visited 89 times, 1 visits today)
Close