11:39 dop OKOLJE

Varovanje dvoživk v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib,

Tudi letos v Ljubljani nadaljujejo s projektom varovanja dvoživk v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib.

Člani Herpetološkega društva – Societas herpetologica slovenica organizirajo prenašanje dvoživk čez cestišče na odseku Večne poti.

Prve visoke temperature in padavine dvoživke spodbudijo na vsakoletno pot proti mrestiščem, kjer poteka razmnoževanje in odlaganje mresta (jajčec) v mlake, ribnike, bajerje in druga primerna vodna telesa. Na tej poti dvoživke pogosto prečkajo ceste in druge poti, ki so zanje lahko usodne.

Prostovoljci in člani Herpetološkega društva so na najbolj kritičnem odseku Večne poti (pri Živalskem vrtu Ljubljana) postavili varovalno ograjo, ki dvoživkam otežuje prečkanje ceste. Prostovoljci dvoživke vsak večer preštejejo in prenesejo v gozd na drugi strani Večne poti, kjer se nahaja tudi več potencialno primernih mrestišč.

Prenesejo okoli 4000 dvoživk

Na tem območju vsako leto prenesejo povprečno med 2.000 in 4.000 dvoživk, največ jih je bilo leta 2015 – kar 4.500 osebkov. Po podatkih Herpetološkega društva je največ krastač – približno 90 %, sledijo rjave žabe, med katerimi je 8 % sekulj, 1 % je rosnic. 

Ob Večni poti in na kolesarski stezi, ki poteka po trasi nekdanje Pionirske železnice, so namestili tudi prometne znake, ki udeležence v prometu opozarjajo, naj zmanjšajo hitrost vožnje na tem delu.

Vir: MOL

(Visited 300 times, 1 visits today)
Close