Site icon Eko Dežela

V Sloveniji zaznan upad večine travniških vrst ptic: nas čaka evropsko sodišče?

Zaradi slabšanja stanja populacij omenjenih vrst in habitatov je Slovenija že leta 2019 prejela uradni opomin, po katerem je sicer sprejela določene ukrepe, ki pa stanja niso izboljšali.

Slovenija ima zdaj na voljo dva meseca, da se odzove in sprejme potrebne ukrepe, sicer se Komisija lahko odloči, da zadevo predloži Sodišču Evropske unije.

Velik upad: od leta 2008 za 42 %

Populacije vrst, ki gnezdijo na travnikih, so glede na podatke državnega monitoringa od leta 2008 do 2023 upadle za 42,8 ± 3,2 %. Predmet kršitve evropske in nacionalne naravovarstvene zakonodaje so upadi naslednjih vrst ptic:

Kaj vse vpliva na upad travniških vrst ptic?

Slabo stanje travišč povzročajo predvsem različne netrajnostne prakse upravljanja, povezane z intenzivnim kmetijstvom, na primer spreminjanje ekstenzivnih travnikov v njive in intenzivne travnike, ki so košeni večkrat letno z zgodnjo prvo košnjo, gnojeni in/ali intenzivno pašeni.

V manjši meri biodiverziteto ogroža tudi opuščanje ekstenzivnega kmetovanja, kar vodi v zaraščanje krajine z grmovjem in drevjem – ta dejavnik je pomemben npr. pri zaraščanju habitata kosca na območju Natura 2000 Breginjski Stol.

Določene vrste ptic kmetijske krajine pa ogroža tudi odstranjevanje ali propadanje krajinskih elementov, kot so mejice, visokodebelni sadovnjaki ter solitarna lesna vegetacija (osamela drevesa ali grmi).

Vir: DOPPS

(Visited 81 times, 1 visits today)