Javni zavod Triglavski narodni park (JZ TNP) skladno z Načrtom upravljanja Triglavskega narodnega parka spremlja stanje devetih izvirov (Mala in Velika Savica, Kropa, Tolminka, Krajcarica, Soča, Triglavska Bistrica, Lipnik in izvir na Malem polju) in Jezera na Planini pri Jezeru.
“Vzorčenje poteka od maja do oktobra. Na terenu izmerimo osnovne fizikalne parametre, kot so: temperatura vode, pH, vsebnost in nasičenost s kisikom ter električna prevodnost. Za podrobnejše kemijske in mikrobiološke analize pa odvzamemo vzorce ter jih odnesemo v laboratorij Agencije Republike Slovenije za okolje in v Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano,” pojasnjujejo v zavodu.
Kaj pa rezultati stanja vodnih izvirov in jezera?
Kot so pričakovali, povedo, je bila pri zadnjem vzorčenju jezerska voda precej toplejša od izvirske in je na gladini presegla 17 stopinj Celzija. “Na ostale podatke analiz pa bo treba še počakati. Predvidoma jih bomo predstavili na rednem letnem strokovnem posvetu o vodah, ki ga načrtujemo za letošnjo jesen,” so dodali.
Analiza preteklih rezultatov kaže, da imajo izviri razmeroma stalne nizke temperature, ki v posameznih izvirih v letu nihajo le za nekaj desetink stopinje, kar je posledica stalne temperature v podzemlju. Imajo rahlo bazični pH in visoko električno prevodnost, saj se voda pretaka po karbonatnih vodonosnikih, hkrati pa je zaradi dobrega mešanja vode visoka tudi vsebnost kisika. V vzorcih izvirov v preteklih letih ni bilo opaziti razlik oziroma povečanih vrednosti kemijskih parametrov, kot so vsebnost fosforja, dušika in organskega ogljika. V nekaterih izvirih so zaznali le rahlo povišane vrednosti nitratov, ki bi bile lahko posledica kmetijske dejavnosti v zaledju.
Nekoliko drugače je bilo doslej pri mikrobioloških parametrih. V izvirih Kropa, Lipnik, Mala in Velika Savica ter izviru na Malem polju je bilo večkrat povečano število bakterije Escherichia coli in enterokokov. “Obe skupini bakterij sta del normalne črevesne flore v prebavnem traktu ljudi in toplokrvnih živali, zato je njihova navzočnost v izvirih lahko posledica paše in neustreznega čiščenja odpadnih voda. Natančen vir fekalnega onesnaženja je zaradi težko določljivega prispevnega območja zapleteno najti, vendar vemo, da v visokogorju takšnih virov ni veliko,” so še dodali.