3:28 pop OKOLJE

V Evropi zaradi onesnaženega zraka vsako leto umre 1200 otrok in najstnikov

Med širšo populacijo so bolezni srca in možganska kap najpogostejši vzroki prezgodnje smrti zaradi onesnaženega zraka, sledijo pa jim pljučne bolezni in pljučni rak.

V letu 2021 je izpostavljenost onesnaženemu zraku povzročila 311.000 prezgodnjih smrti na območju EU, med njimi je tudi 1200 otrok in najstnikov, ugotavlja poročilo Evropske agencije za okolje (EEA).

Otroci in mladostniki so še posebej občutljivi na onesnažen zrak, saj se njihova telesa in imunski sistem še razvijajo.

Kratkoročna izpostavljenost dušikovemu dioksidu (NO2) in ozonu ter drobnim trdnim delcem (PM 2,5), lahko dolgoročno vpliva na delovanje in razvoj otrokovih pljuč. To lahko povzroči bolezni dihal, srca in ožilja, vključno z astmo, ki prizadene devet odstotkov mladih v Evropi.

Izpostavljenost onesnaženemu zraku med nosečnostjo je dodatno povezana z nizko porodno težo in tveganjem prezgodnjega poroda.

Kje v Evropi je najbolj onesnažen zrak?

Najvišje ravni trdih delcev PM 2,5 so v srednji in vzhodni Evropi ter Italiji, predvsem zaradi kurjenja trdnih goriv, kot je premog, v domovih in industriji.

Območja, za katera velja, da imajo „zelo slabo“ kakovost zraka, so: Piotrków Trybunalski in Nowy Sacz na Poljskem, Slavonski Brod na Hrvaškem in Cremona v Italiji. Izpostavljenost trdnim delcem PM 2,5 so glavni vzrok za kapi, raka in bolezni dihal.

Ravni ozona in NO2 so presegle smernice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v vseh državah, medtem ko so bile najvišje ravni ozona opažene v sredozemski regiji in srednji Evropi.

Faro na Portugalskem ter Umeå in Uppsala na Švedskem so bili uvrščeni med najčistejša evropska mesta z najnižjimi povprečnimi ravnmi PM 2,5.

Vir: Euro News Green

(Visited 69 times, 1 visits today)
Close