Iz Ljubljanice so odstranili 580 kilogramov odpadkov, med njimi je bilo največ koles in električnih skirojev.
Čiščenje Ljubljanice je potekalo že 34. leto po vrsti, pri njem je letos sodelovalo 32 potapljačev, a so se v vodo zaradi izjemno zahtevnih razmer podali le najbolj izkušeni.
Potapljači, člani Društva za podvodne aktivnosti Vivera in drugih društev Slovenske potapljaške zveze, ter ribiči, gasilci, čolnarji, reševalci in drugi prostovoljci so zaradi izjemno zahtevnih razmer – reka je bila zaradi preteklega deževja hitra in kalna – Ljubljanico čistili na nekoliko krajši trasi, od Čevljarskega mostu do konca osrednje ljubljanske tržnice.
Tudi tradicionalna spomladanska okoljska akcija Mestne občine Ljubljana Za lepšo Ljubljano, ki vsako leto poteka od 22. marca, svetovnega dneva voda, do 22. aprila, svetovnega dneva Zemlje, zasleduje cilje Ljubljane na poti do ogljične nevtralnosti. Meščanke in meščane s številnimi aktivnostmi spodbuja k skrbi za zeleno, čisto in urejeno mesto.
Zaključna prireditev na Čevljarskem mostu
Prireditev ob zaključku akcije Za lepšo Ljubljano, ki jo je organiziral Turizem Ljubljana, je potekala na Čevljarskem mostu. Ta se je prelevil v dnevno sobo na prostem, v njenem središču je bil koncertni klavir, na katerem je številne mimoidoče s svojim igranjem navduševal mladi pianist Jon Artnik. Obiskovalci so lahko posedeli na kultnih kosih slovenskega pohištva, odkrivali številne možnosti za rekreacijo in kulturno ponudbo Ljubljane ali le opazovali utrip mesta. Dogodek je s svojim umetniškim ustvarjanjem popestril ilustrator Mitja Bokun, ki je na licu mesta slikal pogled na Ljubljano s Čevljarskega mostu proti Tromostovju.












Ob tem je na tleh nastajala skupinska risba na dolgem platnu, ki so jo na temo Ljubljanice in vsega, kar je ob njej in pod njeno gladino, soustvarjali mimoidoči, zlasti najmlajši. V posebno maso iz naravnega materiala so lahko odtisnili katerikoli mestni detajl, npr. kanalizacijski pokrov ali matico na mestni svetilki, ga pomočili v barvo in natisnili na platno. Delavnica, ki je avtorsko delo podjetja Sitar 1920, predvsem najmlajše spodbuja, da raziskujejo svoje mesto in so pozorni na podrobnosti, hkrati pa k sodelovanju vabi ljudi vseh generacij, tako domačine kot domače in tuje obiskovalce.
Za dodatno popestritev dogajanja ob Ljubljanici so poskrbeli tudi možje in dekleta v frakih in meščanskih opravah, ki so se sprehajali po nabrežjih. Med njimi je bil tudi Povodni mož, ki je iskal svojo Urško in jo odpeljal s sabo v Ljubljanico.
Prireditev se je simbolično sklenila s podelitvijo rož mimoidočim v zahvalo za njihovo skrb za okolje. Celotno dogajanje je meščanke in meščane ter obiskovalke in obiskovalce Ljubljane spodbujalo k skupni skrbi za Ljubljanico, njene mostove in nabrežja, ki so priljubljen prostor srečevanja – da ostane čist, urejen in prijeten za vse, danes in v prihodnje.