6:00 pop OKOLJE

V Amazoniji spet divjajo požari – bo 2020 še bolj uničujoče?

Eno leto je minilo, odkar so svet pretresli posnetki iz goreče Amazonije. Toda od takrat gozd ni nehal goreti in leto 2020 bi bilo za deževni gozd in staroselce, ki mu pravijo dom, lahko še bolj uničujoče.

Sredi julija je lokalni Greenpeace letel nad državo Mato Grosso, da bi posneli Amazonijo. Posnete fotografije prikazujejo dim in plamena, kljub temu da je vlada v začetku julija prepovedala požiganje gozdov.

Gozdove izgubljamo po vsem svetu

Od Sibirije do Amazonije po vsem svetu divjajo požari in posledice so uničujoče. Izgubiti gozdove pomeni izgubiti boj proti podnebni krizi, ogrožati biotsko raznovrstnost in ogrožati življenje avtohtonih prebivalcev, ki so odvisni od gozda. Boj za zaščito gozda in avtohtonih dežel pred požari in krčenjem gozdov postane še težje, a ključnega pomena, med pandemijo.

Staroselci v pandemiji še bolj ranljivi

Umrljivost med staroselci je zaradi koronavirusa za 150 % višja od brazilskega povprečja, saj so med pandemijo še bolj ranljivi, tudi zaradi požarov. Dim povzroča še večje tveganje v času, ko je dostop do zdravstvene oskrbe v oddaljenih območjih Amazonije zelo omejen.

Vlagatelji ne želijo sodelovati s požigalci gozdov

Po lanskem odzivu javnosti je vse močnejši pritisk na brazilsko vlado. Vlagatelji, podjetja in vlade izražajo zaskrbljenost zaradi uničenja gozda in njegovega vpliva na okolje, njihovo sporočilo pa je jasno: ne želijo poslovati z uničevalci gozdov.

»Za pravilno zaščito gozda in njegovih prebivalcev mora brazilska vlada ustrezno financirati okoljske agencije, okrepiti okoljske zakone in zaščititi pravice staroselcev. Izkoriščanje narave in ljudi je glavni vzrok trenutnih kriz na področju zdravja, podnebja in biotske raznovrstnosti,« so jasni pri Greenpeaceu.

Vir: Greenpeace

(Visited 123 times, 1 visits today)
Close