Avtor RB; foto: adobestock 11:51 dop OKOLJE

V 25 letih bo kriza z vodo ogrozila več kot polovico pridelave hrane na svetu

Polovica svetovnega prebivalstva se že danes spopada s pomanjkanjem vode, ta delež pa se bo zaradi vse hujše podnebne krize še povečal.

Novo poročilo Svetovne komisije za ekonomijo vode, na kar 194 straneh,  je največja globalna študija, ki preučuje vse vidike vodne krize in predlaga rešitve za oblikovalce politik.

Poročilo ugotavlja, da bo povpraševanje po sladki vodi preseglo ponudbo za 40 % do konca desetletja, ker so svetovni vodni sistemi pod “obremenitvijo brez primere”. Zato so strokovnjaki jasni, da je potrebna takojšnja zaščita vodnih virov.

V večini delov sveta lokalno ni dovolj vode

V poročilu so zapisali, da za zdravje in higieno vsak človek potrebuje od 50 do 100 litrov vode na dan, a dejansko je potrebuje okoli 4000 litrov dnevno, za primerno prehrano in dostojno življenje. Ker se v večini delov sveta te količine vode ne da zagotoviti lokalno, so ljudje odvisni od trgovanja – s hrano, oblačili in potrošniškim blagom.

Poziv k sodelovanju pri upravljanju vodnih virov

Sopredsedujoči komisiji, predsednik Singapurja Tarman Šanmugaratnam, je pozval h korenitemu premisleku o tem, kako ohraniti vodne vire in k sodelovanju pri upravljanju vodnih virov, preden bo prepozno.

Johan Rockström, direktor Potsdamovega inštituta za raziskovanje učinkov na podnebje in eden od sopredsednikov komisije je opozoril, da je voda “glavna žrtev” podnebne krize. Spomnimo, da svetovno segrevanje izsušuje zemljo, kar omogoča širjenje požarov. Poleg tega krizo povečujeta še krčenje gozdov in izsuševanje mokrišč, kar prizadene hidrološki cikel, ki je odvisen od prenosa vode iz dreves in hranjenja vode v zemlji.

Opozorila o škodljivosti kmetijskih subvencij

Poročilo tudi opozarja, da je vsako leto za kmetijstvo namenjenih za 700 milijard dolarjev subvencij, od katerih je velik del napačno usmerjen, saj spodbuja kmete, da porabijo več vode, kot je dejansko potrebujejo.

Generalna direktorica Svetovne trgovinske organizacije Ngozi Okonjo-Iweala in sopredsedujoča komisiji, je dejala, da bi morale države ukiniti škodljive subvencije. Dodala je še, da subvencije večinoma koristijo tistim, ki so že na boljšem in, da bi morali subvencije preusmeriti k revnim ljudem, ki jih res potrebujejo.

V poročilu so še zapisali, da bi morale države v razvoju dobiti sredstva za prenovo svojih vodnih sistemov, da bi lahko zagotovili varno vodo in ustavili uničevanje naravnega okolja.

(Visited 17 times, 17 visits today)
Close