Pingvini večino leta preživijo na antarktičnem morskem ledu, ki izginja zaradi podnebnih sprememb. Grozi jim izumrtje, zato si znanost prizadeva za njihovo zaščito v skladu z zakonom o ogroženih vrstah.
Pred dnevi je bila objavljena neodvisna znanstvena raziskava v reviji Global Change Biology, ki je pokazala, da bo več kot 80 % kolonij cesarskih pingvinov dejansko izumrlo do leta 2100.
S predpostavko, da bo morski led še naprej izginjal s hitrostjo, ki jo napovedujejo podnebni modeli glede na trenutne svetovne energetske trende in politike.
Skupaj lahko spremenimo scenarij
Vendar, znanstveniki poudarjajo, da če bo svet v skladu s pariškim podnebnim sporazumom hitro in drastično ukrepal, bo ostalo dovolj morskega ledu za podporo zmanjšani populaciji cesarskih pingvinov, ki bo še vedno sposobna preživeti.
»Ukrepati moramo zdaj, preden bo prepozno,« je dejala Stephanie Jenouvrier, vodilna avtorica študije in ekologinja na Oceanografskem inštitutu Woods Hole ter dodala, da ne ukrepamo samo za pingvine, ampak tudi zase in naše otroke.
Vir: Independent