Avtor BR; foto: adobestock 7:51 dop OKOLJE

To je tudi njihov dom: Divji prašiči (Dan živali 2024)

Divji prašiči glede svojega življenjskega okolja niso preveč izbirčni – živijo na vseh celinah razen na Antarktiki, v gozdovih, stepah, na travnikih, mokriščih, radi pa se podajo tudi na kmetijska zemljišča, da bi si poiskali hrano.

V okviru letošnjega svetovnega dne živali, ki ga obeležujemo 4. oktobra, smo pripravili zanimivosti o živalskih vrstah, ki v ljudeh pogosto vzbujajo strah in odpor. Ne pozabimo, da imajo tudi te živali pravico do življenja in ne le to, tudi svoj namen in vlogo v ekosistemu. Zemlja je tudi njihov dom!

Divji prašiči so vsejedi, svoje prehranjevalne navade radi prilagodijo, glede na to, kar jim je v določenem okolju dostopno (sadje, oreščki, korenine, poljščine, jajca ptic in želv, žuželke ter mrhovina).

Zanimiva dejstva o divjih prašičih

  • Merjasci imajo posebno debelo plast zaščitne kože, imenovano ščit, ki jih ščiti v njihovih bojih za parjenje. Značilne čekane (podočnjaka) uporabljajo kot bodala za boj in samoobrambo.
  • Živijo v majhnih družinskih tropih, ki jih sestavljajo samice in njihovi mladiči. Samci so običajno samotarji, tropu se pridružijo le v času parjenja.
  • Divji pujski so karamelne barve s črtami. Pri približno šestih mesecih začnejo dobivati značilno temno rjavo-črno barvo dlake.
  • Leta 2021 je divja svinja v nacionalnem naravnem rezervatu Voděradské Bučiny na Češkem rešila dva mlada divja prašička, ki sta se ujela v kletko. V šestih minutah je odstranila prvo poleno, ki je blokiralo odprtje vrat. Celotna reševalna akcija je trajala 29 minut in prašička sta bila osvobojena.
  • Z divjimi prašiči se soočajo tudi v mestih, kot so Houston, Barcelona, Rim in Hongkong. Te živali naj bi samo v ZDA povzročile 2,5 milijarde dolarjev škode na leto.

Vir: NG

(Visited 37 times, 1 visits today)
Close