Letošnji slogan – En ocean, eno podnebje, ena prihodnost, poziva k proaktivnemu pristopu, s katerim bi do leta 2030 zaščitili vsaj 30 % svetovnih morij ter na ta način omogočili ohranitev ali povečanje biotske raznovrstnosti morij.
Slovensko morje obremenjeno z odpadki, hrupom in tujerodnimi vrstami
Netrajnostno ravnanje z morji, tako na nacionalni ravni kot v subregiji Jadranskega morja, v soodvisnosti s podnebnimi spremembami, kaže negativne posledice tudi v slovenskem morju.
Posodobljena presoja stanja morskih voda, ki jo je Ministrstvo za okolje in prostor pripravilo skladno z evropsko morsko direktivo, nakazuje preobremenjenost slovenskega morja in subregije Jadranskega morja z odpadki ter izgubo gospodarsko pomembnih vrst rib in drugih morskih organizmov.
Pojavlja se tudi vse večja prisotnost tujerodnih vrst, ki vplivajo na domači morski ekosistem ter porast podvodnega hrupa, ki lahko pomembno negativno vpliva na morske organizme. Vse to se že kaže v upadanju biotske raznovrstnosti tudi v slovenskem morju in subregiji Jadransko morje.
Slovenska obala čistejša za skoraj tono odpadkov
Preteklo nedeljo je potekala čistilna akcija Skupaj očistimo našo obalo, naravovarstvena akcija z namenom spodbujanja čiščenja slovenske obale. V akciji so združili moči društvo Naredi nekaj za naravo, blagovna znamka Rio Mare, jadralski šampion Vasilij Žbogar in prostovoljci, ki so očistili večji del koprskega priobalnega pasu od Mestne plaže Koper do občinske meje z Izolo, v sodelovanju s potapljači pa tudi morsko dno od koprskega mandrača vse do plaže v Žusterni. Skupaj so zbrali skoraj tono odpadkov.
Vir: MOP, NNN