Nedavno so se odvile prve spletne delavnice, ki zaganjajo aktivnosti Deep Demonstration: model sistemskega prehoda v krožno, regenerativno, brezogljično gospodarstvo v Sloveniji.
Gre za model, po katerem je Slovenija postala prvo inovativno okolje v EU za uvedbo sistemskega prehoda v krožno gospodarstvo po metodologiji Deep Demonstration. Cilj je jasen – razogljičiti Slovenijo in postati primer dobre prakse za vse, ki se zavedajo, da bo prehod v nizkoogljično gospodarstvo učinkovit, le če ga razumemo in izvedemo sistemsko.
Ključne značilnosti modela
Model sistemskega inoviranja je novejši razvojno-inovacijski model za naslavljanje kompleksnih izzivov, pri katerih so potrebne sistemske spremembe, in je zasnovan na sodobnih dognanjih o trajnostnih prehodih. Model temelji na naslednjih ključnih značilnostih:
· vključuje vse deležnike krožnega gospodarstva,
· predvideva oblikovanje sistemskih rešitev, ki bodo omogočile proces razogljičenja družbenoekonomskega sistema Slovenije po načelih krožnega gospodarstva,
· predvideva vzpostavitev partnerstev med deležniki, ki je ključno za oblikovanje krožnega, regenerativnega in nizkoogljičnega gospodarstva in družbe,
· povezuje in nadgrajuje dognanja obstoječih programov in projektov,
· prinaša nova znanja in jih ohranja v domačem okolju.
Model sistemskega inoviranja je zasnovan na metodologiji, ki ciklično obsega štiri faze:
1. oblikovanje namena in cilja;
2. določitev okvira in priprava strategije;
3. orkestriranje portfelja: spodbujanje iskanja inovativnih rešitev;
4. platforma znanja: pripelje do oblikovanja skupne platforme znanja, dognanj in izkušenj, iz katere črpajo vsi deležniki in odločevalcem služi kot osnova za načrtovanje in izvajanje politik in sprejemanje odločitev.
V kateri fazi je trenutno Slovenija?
Slovenija je v letih 2018 – 2020 izvedla 1. in 2. faze modela, ko je potekal proces prepoznavanja ciljev in potreb za prehod v nizkoogljično krožno gospodarstvo, Vlada Republike Slovenije je novembra 2021 sprejela Načrt izvedbe Celovitega strateškega projekta razogljičenja Slovenije preko prehoda na krožno gospodarstvo.
Nosilci izvedbe projekta so pristojna slovenska ministrstva, Služba Vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko pa bo delovala kot koordinator izvedbe, da bo ta izveden na celovit in usklajen način.
Vključevanje različnih deležnikov v projekt bo potekalo v vseh nadaljnjih letih njegove izvedbe, vse do leta 2025, in sicer skozi različne aktivnosti.
Vir: MOP