Z električno energijo, proizvedeno s pomočjo sonca, sončna elektrarna na strehi hrastniške osnovne šole od poletja oskrbuje energetsko skupnost, v katero je vključenih 16 stanovanj iz bližnjih stanovanjskih blokov, tri javne stavbe – občinska, šola in bazen, manjši trgovski prostor in prostora dveh gospodarskih družb.
Vsi so člani Energetske zadruge Zeleni Hrastnik, lastniki sončne elektrarne in hkrati odjemalci. Skupaj dosegajo koristi za okolje v obliki znižanja emisij CO2 in nižje zneske na položnicah za električno energijo.
Boj proti energetski revščini
Ker so energetske skupnosti lahko tudi način boja proti energetski revščini so se potrudili to upoštevati tudi v hrastniškem pionirskem primeru. V energetsko skupnost so vključili starejšo gospo, ki živi sama, in je tipična predstavnica najbolj ranljive skupine za energetsko revščino. Njen vstopni delež so solidarnostno pokrili iz skupnih zadružnih sredstev.
Sončna šola Hrastnik prejela že štiri nagrade
Nedavno je bila Sončna šola Hrastnik prepoznana kot dobra praksa v programu URBACT, ki mestom omogoča, da sodelujejo in skupaj razvijajo rešitve za urbane izzive. Pred tem pa je prejela še posebno priznanje časnika Finance in nagrado fundacije SozialMarie za družbene inovacije.
Zadnja med nagradami je nacionalna nagrada Energy Globe 2024. Predstavitve nacionalnih zmagovalnih projektov so zdaj predali mednarodni žiriji, ki bo izbrala zmagovalce med skupno prijavljenimi okoli 2000 projekti iz 141 držav. Podelitev nagrad, sredi marca 2025, bo potekala v petih kategorijah – zemlja, ogenj, voda, zrak in mladi.
Vir: Focus