Site icon Eko Dežela

So živalski vrtovi zapor za divje živali ali pomagajo za ohranjanje vrst?

Raziskave so pokazale, da je veliko živali ujetih v prostorih, ki so prepogosto »živi pekli«: tri četrtine britanskih živalskih vrtov, akvarijev in farm za božanje živali redno krši minimalne standarde dobrega počutja živali.

Organizacija za pravice živali PETA je jasna: »Nihče nikoli ne bi smel podpirati živalskih vrtov.«

Zagovorniki živali ne podpirajo živalskih vrtov

»Ujetništvo je zadušljiva vsakodnevna muka za živali, ki jim je namenjeno svobodno tavanje na velikih razdaljah. Živali naj bi same izbirale, kaj bodo jedle, kje bodo spale in s kom se bodo parile – vse to zanje sprejemajo v živalskih vrtovih,« so jasni zagovorniki živali.

Opozarjajo tudi, da živalski vrtovi pod krinko »zaščite vrst« ugrabijo živali iz njihovih naravnih habitatov in se znebijo »odvečnih« živali tako, da jih ubijejo ali prodajo neetičnim trgovcem z eksotičnimi živalmi.

Velika večina vrst v živalskih vrtovih ni ogroženih in večina živalskih vrtov tudi ni vključena v programe ponovne naselitve. »Ohranjanje vrst je prevara,« pravi PETA.

Živalski vrtovi pravijo, da ohranjajo ogrožene živalske vrste in izobražujejo

Živalski vrtovi trdijo, da opravljajo ključno delo pri ohranjanju (ogroženih) živalskih vrst ter izobražujejo javnos. Raziskava, ki so jo izvedli med otroki starimi od 7 do 15 let, ki so obiskali londonski živalski vrt, je pokazala, da za večino od njih – vključno s tistimi, ki so si živalski vrt ogledali pod vodstvom učitelja – ni bilo pozitivnih izobraževalnih rezultatov. V mnogih primerih je obisk celo negativno vplival na njihovo razumevanje živali in njihovih življenjskih prostorov.

»Ima to smisel,« se sprašuje Peta. »Ne bi šli v zapor, da bi se učili o tipični človeški družbi, zakaj bi se torej poskušali učiti o živalih tako, da bi jih opazovali v ujetništvu?«

O zadevi smo povprašali za komentar in mnenje tudi Živalski vrt ZOO Ljubljana

Vir: The Guardian

(Visited 379 times, 3 visits today)