Site icon Eko Dežela

Sejanje oblakov – rešitev za sušo ali … ?

Provinca Anhui je prejšnji ponedeljek in torek 48-krat uporabila metodo sejanja oblakov v 31 mestnih in podeželskih okrožjih. V dveh dneh so meteorologi v oblake izstrelili skoraj 1000 iztrelkov, da bi ustvarili padavine.

Na zahtevo vlade v provinci Hubej je kitajska meteorološka uprava v provinco poslala letalo za sejanje oblakov. Prejšnji ponedeljek in torek je letalo trikrat zasejalo oblake tudi v Shiyanu in Xiangyangu, poleg 159 zemeljskih izstrelkov.

Sejanje oblakov po svetu

Pri sejanju oblakov gre za izstreljevanje kristalov srebrovega jodida v nebo, ti v oblak vnesejo drobna ledena jedra, ki pomagajo proizvesti padavine. Kristali v oblaku dvignejo količino vlage, kar poveča verjetnost, da se ta sprosti in pade na zemeljsko površje. Seveda pod pogojem, da je oblačno vreme. Metoda sejanja oblakov se uporablja že od štiridesetih let prejšnjega stoletja v več kot 50 državah po svetu, ki pa ne povzroča samo dežja, ampak tudi sneženje, uporablja se tudi za ublažitev toče in za odstranjevanje megle na letališčih.

Znanstveniki pravijo, da tehnologija obeta, vendar …

Spodbujanje večje količine padavin na enem območju samo po sebi ne bo dovolj, da bi vplivalo na podnebno krizo, ki povzroča pomanjkanje vode in vremenske spremembe v različnih regijah sveta. »Mislim, da sejanje oblakov ne bo rešilo težave, lahko pa pomaga,« je dejala Katja Friedrich, raziskovalka Univerze v Koloradu, ko so se spomladi v ZDA soočali s sušo. »To mora biti del širšega vodnega načrta, ki vključuje učinkovito ohranjanje vode, ne moremo se osredotočiti samo na sejanje oblakov.«

Lansko leto je konzorcij univerzitetnih raziskovalcev, ki je proučeval poskus sejanja oblakov v Idahu, nedvoumno ugotovil, da lahko sejanje oblakov poveča sneženje na širšem območju, če so atmosferski pogoji ugodni.

Drugi opozarjajo na študije, kot je ocena sejanja oblakov v Wyomingu med letoma 2008 in 2013, kjer se je pokazalo, da se je količina padavin povečala le za približno 3 odstotke. Kljub temu je veliko različnih institucij sprejelo sejanje oblakov, od ameriških smučišč, do kitajskih uradnikov, ki upajo, da bodo razjasnili nebo pred velikimi mednarodnimi dogodki.

Kaj bo prinesla prihodnost?

Nekateri strokovnjaki so zaskrbljeni zaradi držav, kot je Kitajska, ki načrtuje obsežna omrežja za sejanje oblakov, saj menijo, da je potrebnih več raziskav o kemikalijah, ki se uporabljajo za spodbujanje padavin.

Kljub polemikam se zdi, da bo sejanje oblakov postalo glavni del agende za boj proti podnebnim spremembam.

Vir: Chinadaily, Independent

(Visited 437 times, 1 visits today)