4:31 pop OKOLJE

Reševanje medvedkov ena od tem Svetovnega dneva živali

Medvedi niso le neverjetno inteligentni, so tudi zelo zgovorni; od godrnjanja, renčanja, stokanja do lajanja.

Marsiški rjavi medved, znanstveno znan kot Ursus Arctos, je kritično ogrožena podvrsta evrazijskega rjavega medveda, ki jo najdemo v zelo majhnih, izoliranih populacijah v gorah Apeninov v Italiji.

Kljub svoji prevladujoči prisotnosti v prehranjevalni verigi so medvedi v resnici zelo občutljive živali. Po vsem svetu populacije medvedov upadajo z alarmantno hitrostjo. Zato smo v veliki meri krivi ljudje, vendar so tu tudi drugi naravni dejavniki, kot so bolezni, nizka stopnja razmnoževanja in depresija.

Le še 50 živali

Pred leti je na stotine marsiških rjavih medvedov prosto živelo v italijanskih gorah in Alpah. A leta 2021 je bila populacija omenjenega medveda ocenjena le na okoli 50 živali. Od zgodnjih petdesetih let prejšnjega stoletja se je populacija počasi zmanjšala kot neposredna posledica urbanizacije, gentrifikacije in krčenja gozdov.

Mama medvedka zelo skrbna in hitra

Medvedom je zelo mar za svoje družinske člane. Pravzaprav tako zelo, da če kdaj opazite medvedjega mladiča v divjini, ostanete čim dlje stran, saj so matere medvedke, znane kot zelo zaščitniške, do svojih mladičev. Medvedke lahko tehtajo več kot 315 kilogramov, samci pa kar 770 kilogramov. Kljub svoji velikosti so medvedi neverjetno hitri, ko gre za plezanje in tek, saj dosežejo hitrost tudi do 51 km/h.

Kaj pa medvedi pri nas?

Pri nas pa je po mnenju pristojnih medvedov preveč?

Vir: World Animal Day

(Visited 791 times, 1 visits today)
Close