V Sloveniji je od leta 2004 prepovedano zadrževanje medvedov v kletkah, vendar še vedno obstajajo primeri kršenja te prepovedi, pravijo. Organizacija Four Paws ponuja brezplačno premestitev medvedov v naravna zavetišča, a odločitev leži v rokah oblasti.
“Kljub prizadevanjem organizacije, slovenske oblasti odlašajo z implementacijo ponujene rešitve. Zdravstveno stanje medvedov v kletkah je zaskrbljujoče, zato nujno potrebujejo našo pomoč. Ministrstvo za naravne vire obljublja sodelovanje ob ugotovljenih kršitvah,” so sporočili z društva.
Four Paws ponuja brezplačno premestitev v zavetišča v naravi. “Slovenija mora ukrepati za dobrobit teh živali!Pozivamo vse državljane, naj pokličejo in pišejo vladi Republike Slovenije (gp.kpv@gov.si) ter ministrstvu za naravne vire (pr.mnvp@gov.si), naj sprejmejo ponujeno pomoč in rešitev za medvede v ujetništvu v Sloveniji.”
Medvedi v ujetništvu izjemno trpijo
Medvedi v ujetništvu, zaprti v kletke ob restavracijah in turističnih objektih, neizmerno trpijo. Ta veličastna bitja so izpostavljena utesnjenim in nenaravnim življenjskim razmeram, brez primernih življenjskih pogojev in nege. Njihov obstoj je predstava za človeško zabavo, kar jim jemlje avtonomijo in dostojanstvo.
Organizacije, kot je Four Paws, so v ospredju boja za rešitev teh medvedov iz žalostnih okoliščin. S svojimi akcijami si prizadevajo medvede preseliti v zavetišča, kjer lahko živijo v skladu s svojimi naravnimi potrebami. Zavetišča za medvede ponujajo prostorne ograde, naravne habitate in strokovno oskrbo, kar medvedom omogoča, da se pozdravijo od fizičnih in psihičnih travm, ki so jim bile povzročene v ujetništvu. Okolja v ujetništvu, zlasti tista, v katerih primanjkuje prostora in možnosti izpolnjevanja naravnih potreb, pri medvedih povzročijo stres, dolgočasje in zdravstvene težave.
“Prizadevanja za izboljšanje dobrobiti medvedov v ujetništvu v Sloveniji in drugod vključujejo zavzemanje za strožjo zakonodajo, spodbujanje sprejemanja najboljših praks pri oskrbi živali in podporo pobudam za preselitev medvedov v zavetišča v naravi. Ti ukrepi ne koristijo le posameznim medvedom, temveč prispevajo tudi k širšemu razumevanju ohranjanja prostoživečih živali in humanemu ravnanju z živalmi,” pojasnjujejo v društvi AniMa.
Slovenija zamuja?
“V primerjavi z državami, kot je Albanija, ki jo uvrščamo med države tretjega sveta, se Slovenija sooča s kritikami zaradi neukrepanja v zvezi z medvedi v ujetništvu,” poudarja društvo za dobrobit živali AniMa – Animals Matter. V Albaniji so, kot poročajo, nedavno iz kletke ob restavraciji rešili zadnjega medveda.
Nasprotno pa se zdi, kot pravijo, da slovenska vlada zamuja in se spreneveda glede reševanja ujetih medvedov. Namesto da bi sledila primeru držav, kot je Albanija, se slovenske oblasti znajdejo pod kritikami in nas postavljajo na zemljevid nazadnjaških držav glede obravnave živali in spoštovanja njihovih pravic.