7:50 dop OKOLJE

Po poti odpadkov: Smo staro gumo, ki smo jo zavrgli, že vdihnili?

Ste se kdaj vprašali, kaj se zgodi z odpadkom, ki ste ga odvrgli v zabojnik pred hišo? Za večino ljudi se je pot odpadka tam zaključila, a v resnici je to njegov začetek do novega izdelka oz. prvi del poti do odlagališča ali sežigalnice.

Šli smo po sledi 10 različnih odpadkov in preverili njihovo pot od zabojnika do … Tokrat smo pogledali staro gumo.

Kaj se zgodi s starimi gumami?

Stare in izrabljene gume je prepovedano odlagati, lahko pa jih oddamo v zbirnem centru komunalnega podjetja ali pri vulkanizerju.

V Sloveniji družba Slopak prevzema izrabljene pnevmatike tako pri vulkanizerjih kot v zbirnih centrih in jih nato predeluje. Predelava izrabljenih pnevmatik poteka na dva načina: recikliranje ali energetska predelava.

Recikliranje starih gum se začne s sortiranjem zbranih pnevmatik. Sledi ločevanje sestavnih delov (kovinske in tekstilne dele) in razrez, ki je predpriprava za mletje. Mletje poskrbi, da nastane gumast granulat različnih velikosti. Recikliranje pnevmatik lahko poteka tudi s pomočjo tekočega dušika. Gume zamrznejo pri -80 °C, kar omogoča lažjo zdrobitev v prah pa tudi ločevanje tekstilnih in kovinskih delov od gume.

Pridobljen granulat se potem uporablja za izdelavo novih proizvodov: otroška igrišča, umetna trava, predpražniki, letalske steze, zaščitne ograje, tesnila in tudi novih gum.

Druga možnost pa je energetska predelava za gorivo, predvsem v cementarnah.

Sledi: Iz limoninega olupka nastane kompost in bioplin

Ne glede na vrsto odpadkov jih nikoli ne odmetavamo v naravo, saj tam povzročajo onesnaženje, ki je škodljivo za okolje in vsa živa bitja na planetu. Zavedajmo se, da vse, kar odvržemo v naravo, čez nekaj časa pristane na našem krožniku, v kozarcu ali vdihanem zraku.

(Visited 341 times, 4 visits today)
Close