Kot so zapisali v poročilu o kakovosti zraka v Sloveniji 2023 na Agenciji RS za okolje, ravni delcev PM 10 na nobenem merilnem mestu niso presegle 35 preseganj dnevne mejne vrednosti, kar je 50 mikrogramov na kubični meter.
Tudi letna mejna vrednost za te delce, ni bila zaznana na nobenem merilnem mestu.
“Čeprav so bile ravni delcev PM 10 nižje od predpisanih, pa občasno, predvsem ob neugodnih vremenskih razmerah, še vedno izmerimo visoke ravni delcev. Večina preseganj v letu 2023 je bila zaznana v februarju in decembru, ko so bili pogosti temperaturni obrati, ki onemogočajo razredčevanje izpustov iz malih kurilnih naprav in prometa, ki sta največja vira delcev PM 10,” so zapisali.
Meritve onesnaženosti zraka z delci PM 2,5 so pokazale, da tudi za te lani mejna vrednost ni bila presežena na nobenem merilnem mestu. Najvišjo povprečno letno vrednost PM 2,5 so izmerili na prometnem merilnem mestu v Murski Soboti ob Cankarjevi cesti.
Kaj pa ostala onesnaževala in ogljikov monoksid?
Tudi ravni benzo(a)pirena so bile na vseh merilnih mestih podobne kot v prejšnjih letih. Povprečne letne vrednosti se na urbanih merilnih mestih gibljejo okoli ciljne vrednosti en nanogram na kubični meter. Najvišje ravni so bile izmerjene v kurilni sezoni.
Nižje od predpisane mejne oz. ciljne vrednosti so bile medtem lani po navedbah Arsa povprečne letne ravni arzena, niklja, kadmija in svinca v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici, Celju, Žerjavu in na Iskrbi. Letne ravni ozona so bile v letu 2023 na večini merilnih mest približno na isti ravni kot v letu 2022.
Tudi mejne in kritične vrednosti za dušikov dioksid (NO2) oz. dušikove okside (NOx) lani niso bile presežne na nobenem merilnem mestu. “Najvišja letna raven NO2 je bila zaznana na prometno zelo obremenjenem merilnem mestu Ljubljana Center (38 mikrogramov na kubični meter),” sporoča ARSO.
Urne, dnevne in letne ravni žveplovega dioksida (SO2) so na vseh merilnih mestih v Sloveniji že več let pod mejnimi vrednostmi za varovanje zdravja in kritičnimi vrednostmi za varovanje rastlin.
Povprečna letna koncentracija živega srebra (Hg) v zraku je lani ostala enaka kot prejšnje leto, kar je manj kot povprečno v Evropi.
Celoletne meritve ogljikovega monoksida (CO) so izvajali le na merilnem mestu Ljubljana Bežigrad, kjer so bile vrednosti zelo nizke.