S tem mesecem se je začel čezmejni projekt, E-NAT2CARE katerega glavni cilj je ohranjati in obnavljati visoko stopnjo biotske raznovrstnosti in bogastvo ekosistemov, od Alp do kraške pokrajine, na območju pokrajine Veneto in Furlanije-Julijske krajine in Zahodne Slovenije.
Gozdovi, ki jih sestavljajo stara drevesa z dupli in vsebujejo večje količine odmrle lesne mase, sodijo med najbolj raznovrstne ekosisteme. Zagotavljajo preživetje mnogim rastlinskim in živalskim vrstam, imajo pomembno ekonomsko vrednost, izobraževalno in estetsko vlogo ter prispevajo k blaženju podnebnih sprememb.
Taki gozdovi so zaradi sečnje, podnebnih sprememb in nepredvidljivih ter silovitih naravnih dogodkov, kot so požari in poplave, tudi na območju Alp in Krasa, močno ogroženi. S tem so ogrožene tudi številne vrste, ki tak gozd potrebujejo za preživetje. Po drugi strani se kažejo vse večje potrebe po trajnostnem upravljanju z vodnimi viri.
V projektu bodo, povzeto po ciljih, poskrbeli za monitoring skupin živali, žuželk in sov, s tem pa ugotovili, kako ohranjeni so gozdovi, nato pa oblikovali varstvene ukrepe.
![](https://www.ekodezela.si/wp-content/uploads/2023/09/D.Tome_Kozlicek.jpg)
![](https://www.ekodezela.si/wp-content/uploads/2023/09/A.Kapla_Puscavnik-1.jpg)
Oblikovali bodo atlas ekosistemov na območju Krasa, obenem pa krepili sodelovanje med znanostjo in družbo.
Več o projektu si lahko preberete tule.