Avtor BR; foto: adobestock 8:00 dop OKOLJE

Očistimo Slovenijo digitalnih odpadkov: Kako in zakaj sodelovati v akciji?

Z digitalnim čiščenjem boste pridobili več prostora na svojih elektronskih napravah, kar jim lahko izboljša delovanje in podaljša življenjsko dobo. Čiščenje je tudi zelo enostaven ukrep, s katerim lahko zmanjšate svoje emisije CO2. Pomembno je tudi z vidika ohranjanja zasebnosti oz. varnosti naprav.

V čistilni akciji Odklikajmo digitalne odpadke gre za množično čiščenje naših elektronskih naprav, diskov in e-poštnih predalov v želji pobrisati čim več digitalne navlake.

»Do 16. marca se nam kadarkoli in kjerkoli pridružite pri najlažji čistilni akciji na svetu, za katero ne potrebujemo krpe ali sesalnika, ampak nekaj “Ctrl + Alt + Delete” akcije v svojih napravah,« se glasi vabilo Ekologov brez meja.

Kako poteka digitalna čistilna akcija?

Pred samim čiščenjem preverite in si zapišete izhodiščno stanje zapolnjenosti naprav, da boste po čiščenju vedeli, koliko ste izbrisali in sporočili rezultat. Vsa navodila in obrazec za oddajo rezultatov najdete na spletni strani akcije.

Ekologi brez meja še pozivajo, da za sodelovanje v digitalni čistilni akciji navdušite tudi svoje bližnje, sodelavce in pravzaprav vse, s katerimi komunicirate po digitalni poti.

Digitalnih izpustov več kot jih proizvede letalski promet

Čeprav so digitalni odpadki nevidni, imajo na okolje močan vpliv. Po različnih ocenah naj bi digitalne tehnologije, vključno z informacijsko tehnologijo in komunikacijskimi omrežji, prispevale k 4-5 % svetovnih izpustov toplogrednih plinov v 2023. Njihov delež pa zraste za približno 6 % na leto. Tako je digitalnih izpustov že več, kot jih proizvede letalski promet.

Večja poraba električne energije povečuje ogljični odtis

Ogljični odtis digitalnih aktivnosti se nanaša na količino toplogrednih plinov, ki jih povzročajo dejavnosti na internetu, vključno z brskanjem po spletu, pošiljanjem e-pošte, uporabo socialnih omrežij, prenosom datotek, gledanjem spletnih videoposnetkov itd. Digitalne storitve in infrastruktura, kot so podatkovni centri, omrežja in strežniki, zahtevajo veliko električne energije, kar povečuje njihov ogljični odtis.

Kako se lotiti čiščenja digitalnih odpadkov?

Je v vašem e-poštnem predalu več tisoč sporočil. To ne pomeni, da boste zdaj vse izbrisali. Brisanja se lotite sistematično in preudarno. Uporabite filtre, da identificirate sporočila, ki zavzemajo največ prostora v vašem e-poštnem predalu. Izbrišite dolge pogovore. Ne pozabite na mape “Družabno” in “Promocije” / “Drugo”, kjer se pogosto skriva cel kup nesnage. Vse, kar ste izbrisali je pristalo v košu, zato ga ne pozabite izprazniti.

Tudi na računalniku se lotite čiščenja digitalnih odpadkov sistematično, najprej uredite vse datoteke, izbrišite nepotrebne prenose, fotografije, video posnetke in zvočne datoteke. Po končanem čiščenju pa izbrišite vse datoteke še v košu.

Na telefonu in tabličnem računalniku izbrišite aplikacije, ki jih ne potrebujete oz. ne uporabljate, nepotrebne datoteke, fotografije, video posnetke in glasbo ter nepotrebna sporočila.

Preberite natančna navodila, kako očistite e-pošto, računalnik ter telefon in tablico.

(Visited 113 times, 1 visits today)
Close