Site icon Eko Dežela

Novo upanje za breguljke – naše najmanjše (peščene) lastovke

foto: Alen Ploj

S ciljem, da bodo breguljke ponovno gnezdile ob Savi v Sneberjah, so v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana, v okviru projekta Boj za obstanek, spomladi zavihali rokave in tudi letos uredili peščene brežine za gnezdenje naše najmanjše vrste lastovk.

Spomladi, še preden so se breguljke vrnile iz prezimovališč, so jim uredili navpične peščene stene za gnezdenje, v upanju, da jih prepoznajo kot primerne za gnezditev in se vrnejo v čim večjem številu. Po končani ureditvi so le še čakali, ali bo njihov trud poplačan.

foto: Matej Gamser

Peščene lastovke so se vrnile skupaj s čebelarji

Med gnezditveno sezono so budno spremljali, koliko breguljk se je vrnilo. Že prvi obisk kolonije v maju je prinesel velik žarek upanja, saj so nad Savo, v bližini urejene peščene stene, opazovali številne breguljke.

»Nekatere so že začele kopati gnezdile rove. Le-teh smo že ob prvem obisku našteli 250. Monitoring kolonije smo izvedli še nekajkrat, in vselej je število gnezdilnih rovov raslo, dokler se ni ustavila pri številki 600,« so povedali v društvu. So pa opazili, da so jim družbo delali tudi posamezni, a toliko bolj barviti čebelarji.

foto: Alen Ploj

Breguljke se spopadajo s hudo »stanovanjsko krizo«

Kot kaže, so tovrstne naravovarstvene akcije za breguljke ključnega pomena. Navpične peščene brežine, četudi nastanejo s pomočjo človeka, takoj prepoznajo kot primerne za gnezdenje, kar ornitologov niti ne preseneča, saj se vrsta spopada s hudo »stanovanjsko krizo«. V naravnem rečnem koritu vodna sila sama dolgoročno poskrbi za obilje primernih gnezdišč – strmih peščenih brežin. Zaradi regulacije pa reke izgubljajo naravno rečno dinamiko, nove navpične brežine le redko nastanejo in breguljke postajajo vse bolj ogrožene.

Praktično vse znane kolonije breguljk ob rekah v Sloveniji so postale popolnoma odvisne od vsakoletnih izvajanj naravovarstvenih akcij s strani članov DOPPS. Vsakršna podpora in posluh pri izvajanju tovrstnih akcij so dobrodošla, sicer bodo breguljke na naših rekah izumrle.

Vir: DOPPS

(Visited 66 times, 2 visits today)