Letos poteka pod geslom “Naša moč, naš planet” in poudarja ključno vlogo obnovljive energije in poziva k proizvodnji čiste elektrike po vsem svetu.
Po podatkih Statističnega urada RS je bilo v Sloveniji leta 2023 največ električne energije proizvedene v jedrski elektrarni in hidroelektrarnah (po 35 %), medtem ko v termoelektrarnah 23 %, v sončnih in vetrnih pa skupaj nekaj manj kot 7 %. Delež tako pridobljene električne energije se v zadnjih letih povečuje; še leta 2014 je znašal le nekaj več kot 1 %.
Planetu ne otežujmo naravnega delovanja
Zavod RS za varstvo narave ob letošnjem dnevu Zemlje izpostavlja pomen trajnostnega ravnanja z naravnimi viri, spodbujanja biotske raznovrstnosti in ozaveščanja o vplivu izbire vira energije na naravo. Zato predlagajo, naj bo infrastruktura za sončno in vetrno energijo v slovenski prostor umeščena s premislekom in na že degradiranih območjih, saj trajnosten način življenja in rabe prostora omogočata zaščito habitatov ogroženih vrst. Zmanjševanje rabe fosilnih goriv pa neposredno zmanjšuje onesnaženje zraka, vode in tal, kar pozitivno vpliva na biotsko raznovrstnost.
Spodbujajo tudi k varčevanju z energijo ali aktivnemu pristopu k obnovljivi energiji, s podporo ali sodelovanjem v trajnostnih projektih, izobraževanjem o trajnostnem načinu življenja in prilagoditvami svojih življenj tako, da planetu ne otežujemo njenega naravnega delovanja.