Site icon Eko Dežela

Napovedujejo obsežno analizo bioloških odpadkov – za manj zavržene hrane

foto: adobestock

Namen analize je natančno določiti delež odpadne hrane ter delež užitnih delov med biološkimi odpadki.

Projekt poteka na območjih občin Mestna občina Maribor, Miklavž na Dravskem polju, Ruše, Kungota, Lovrenc na Pohorju, Pesnica, Selnica ob Dravi in Starše.

Lani prek 164 tisoč ton zavržene hrane

V Sloveniji je bilo v letu 2023 zavrženih 164.803 ton hrane, kar predstavlja devet odstotkov več odpadne hrane kot leto prej. Povečanje gre, tako ministrstvo, pripisati predvsem večji količini odpadne hrane v dejavnosti proizvodnje hrane, kjer se je količina odpadkov zaradi zavržene hrane, neprimerne za uživanje ali predelavo, podvojila.

V trgovini z živili je nastalo odpadne hrane več za sedem odstotkov, v gospodinjstvih pa za dva odstotka. Povprečen Slovenec je lani zavrgel 78 kg hrane. Največji delež odpadne hrane še vedno izhaja iz gospodinjstev (44 odstotkov), sledijo gostinstvo in strežba hrane (34 odstotkov), proizvodnja hrane (13 odstotkov) ter trgovina z živili (devet odstotkov). Po ocenah Statističnega urada Republike Slovenije je delež užitnega dela odpadne hrane v letu 2023 znašal 37 odstotkov oziroma za tri odstotne točke manj kot leto prej.

MOPE z izvajanjem sortirnih analiz na nivoju gospodinjstev pridobiva dragocene podatke o vrsti odpadne hrane in količini hrane, ki jo gospodinjstva zavržejo. Prvo tovrstno analizo so v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE izvedli leta 2021 in 2022, rezultati pa so pokazali, da odpadna hrana v Sloveniji predstavlja 17 odstotkov vseh ločeno zbranih biološko razgradljivih odpadkov. Za izvajanje nove analize je izbrano javno podjetje Snaga Maribor. Analiza bo ponovno izvedena v dveh obdobjih – jesen/zima 2024/2025 in pomlad/poletje 2025, kar omogoča natančno sledenje sezonskim vplivom na vrsto in količino odpadne hrane.

Z odvzemom vzorcev bodo pričeli v torek, 12. novembra, analiza pa se bo zaključila do konca februarja, pri čemer vzorce ne bodo odvzemali v tednih božično-novoletnih praznikov, saj je v prazničnih dneh na mizi več hrane kot navadno. Analizo bodo na območjih istih občin ponovili še med marcem in junijem prihodnjega leta – a tudi to pot velja, da analiza ne bo potekala med prazniki (denimo velikonočnimi prazniki).

(Visited 75 times, 1 visits today)