V začetku februarja je Evropska agencija za okolje objavila raziskavo, ki je povzela stanje zelenih površin v evropskih mestih. Raziskava je pokazala, da imajo mesta na severu in zahodu Evrope več zelenih površin kot mesta na jugu in vzhodu celine.
Mesta z največ zelene površine
Raziskava je zajela 38 držav iz Evropskega gospodarskega prostora. Najbolj zeleno glavno mesto je norveški Oslo, sledita Zagreb in Ljubljana, najmanj pa Valletta na Malti. Mesto z največjim deležem vseh zelenih površin (96 %) je Cáceres na jugozahodu Španije. Upravno območje Cáceresa je zelo veliko, saj vključuje naravna in polnaravna območja, ki obkrožajo mesto. Po drugi strani pa je mesto z najnižjo skupno zeleno površino Slovaška Trnava s samo 7 %.
Toda niso vse zelene površine javno dostopne
V raziskavi so ugotovili, da je v povprečju le 3 % zelene površine tudi javne. To se seveda med mesti razlikuje, Ženeva (Švica), Haag (Nizozemska) in Pamplona (Španija) imajo več kot 15 % dostopne zelene površine v mestu.
Drug kazalnik, ki so ga v raziskavi preučili, je povprečna pokritost z drevesi, ki je v 38 državah znaša 30 %. Najvišji delež drevesne pokritosti imajo mesta na Finskem in Norveškem, najnižje pa mesta na Cipru, Islandiji in Malti.
Zelene površine dostopnejše v bogatejših predelih mest
Po Evropi so zelene površine manj dostopne v mestnih soseskah z nižjimi dohodki kot v tistih z višjimi dohodki, pri čemer so razlike pogosto posledica stanovanjskega trga, kjer so nepremičnine v bolj ozelenelih predelih dražje.
Svetovna zdravstvena organizacija priporoča, da bi vsi ljudje živeli na območju, kjer bi imeli do zelenih površin le 300 metrov. A manj kot polovica evropskega mestnega prebivalstva dejansko živi znotraj takšnega “zelenega luksuza”.
Vir: The Mayor