Avtor BR; foto: adobestock (ai) 7:48 dop OKOLJE

Mreža za energetske skupnosti odslej tudi v Sloveniji

Energetske skupnosti temeljijo na demokratičnem odločanju in kolektivnem lastništvu pri različnih dejavnostih v energetskem sektorju.

Novoustanovljeno Mrežo za energetske skupnosti, katere glavni cilj bo izboljšanje pogojev za energetske skupnosti v Sloveniji, bo koordinirala okoljska organizacija Focus.

Bistvo tovrstne skupnosti je povezovanje oziroma sodelovanje tako da državljani in državljanke neposredno sodelujejo pri upravljanju in sprejemajo odločitve o lastni energetski prihodnosti. Na ta način energetske skupnosti zagotavljajo, da so dobrobiti članov in lokalnega prebivalstva vseskozi na prvem mestu.

Sodelovanje v energetskih skupnostih je odlična priložnost tudi za tiste, ki za individualne rešitve nimajo finančnih zmožnosti ali pogojev.

Koristi skupnostnih energetskih projektov

Najpomembnejše koristi so: proizvodnja energije prehaja v roke ljudi, ekonomske koristi se zadržijo v lokalnem okolju, prebivalstvo aktivno sodeluje v zelenem prehodu, lokalno gospodarstvo se krepi, ogljični odtis skupnosti in posameznikov se zniža, medtem ko se energetska neodvisnost poveča. Prispevajo pa lahko energetske skupnosti tudi k zmanjševanju energetske revščine.

Primer iz prakse: Energetska zadruga Zeleni Hrastnik

V Sloveniji je bila doslej vzpostavljena le peščica energetskih skupnosti. Leta 2022 ustanovljena Energetska zadruga Zeleni Hrastnik je lani ob podpori Občine Hrastnik in okoljske organizacije Focus pripeljala do konca prvi projekt. Na strehi hrastniške osnovne šole so postavili skupnostno samooskrbno sončno elektrarno in obenem vzpostavili samooskrbno skupnost Sončna šola Hrastnik.

Spodbujanje razvoja energetskih skupnosti v Sloveniji

Kljub velikemu potencialu se v Sloveniji pri razvoju energetskih skupnosti spopadajo z več ovirami. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je temeljil na letnih neto meritvah, ki zaradi sprememb v evropski zakonodaji ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala: pogoje z dobavitelji zdaj ureja vsaka posamezna samooskrbna skupnost individualno. Poslovni interesi in asimetrija moči v praksi pomenijo blokado za nadaljnji razvoj edinega modela, ki je uspešen v praksi.

Da bi energetske skupnosti dobile svoj glas, so se skupaj s podpornimi organizacijami povezale v Mrežo za energetske skupnosti. Po njihovem mnenju v Sloveniji potrebujemo bolje usmerjene finančne spodbude in jasen zakonodajni okvir, ki bo upošteval posebnosti skupnosti ter potencial njihove vloge na področjih, kot so ogrevanje, e-mobilnost ipd.

Praktični vodič za povrnitev energije v vaše roke

Za pomoč in navdih vsem, ki vam je koncept energetskih skupnosti blizu, je na voljo priročnik, ki obravnava tematiko energetskih skupnosti od njihovega pomena pri energetskem prehodu do praktičnih napotkov pri ustanavljanju in predstavi številne primere dobrih praks energetskih skupnosti po Evropi.

Spletna verzija je na voljo tukaj. (Vir: Focus)

(Visited 34 times, 2 visits today)
Close