Site icon Eko Dežela

Mravlje bi lahko nadomestile škodljive pesticide in rešile čebele

Nova raziskava je pokazala, da lahko mravlje zaščitijo pridelke pred škodljivci.

Kmetijski znanstveniki so razvili več kot 1000 kemičnih spojin, ki so prilagojene ohranjanju zalog hrane za zatiranje žuželk, gliv in plevelov. Kmetje po vsem svetu vsako leto porabijo več kot 2,5 milijarde kilogramov pesticidov. Toda pesticidi so izjemno škodljivi – zlasti za čebele.

Vpliv pesticidov na čebele

Nova raziskava je pokazala, da pesticidi vplivajo na centralni živčni sistem čebel. »Kemikalije zmanjšajo sposobnost opraševalcev, da letijo v ravni liniji, kar otežuje iskanje hrane. Njihovo preživetje bi lahko bilo ogroženo,« pravi glavna avtorica raziskave dr. Rachel H. Parkinson.

Pogosto uporabljena insekticida, kot sta sulfoksaflor in neonikotinoid imidakloprid, močno vplivata na vedenje medonosnih čebel. »Naše ugotovitve vzbujajo skrb, saj so pokazale, da se čebele slabše odzivajo, odzivi pa so ključni za njihovo sposobnost letenja, navigiranje in za njihovo preživetje,« pravi Parkinsonova. Ugotovili so tudi, da so imele čebele, ki so jih izpostavili pesticidom, več mrtvih možganskih celic.

Kako bi lahko mravlje nadomestile pesticide?

Znanstveniki se vse bolj obračajo k bolj trajnostnim oblikam kmetijstva. Nova raziskava pa je pokazala, da lahko mravlje zaščitijo pridelke pred poškodbami prav tako dobro kot pesticidi.

Mednarodna raziskava, ki je bila avgusta objavljena v Journal Proceedings of Royal Society B, je pokazala, da imajo številne vrste mravelj podobno ali boljšo učinkovitost kot pesticidi in še po nižji ceni. Mravlje ščitijo pridelke pred škodljivci, kot so gosenice in hrošči. Njihovi labirintom podobni tuneli tudi prezračujejo zemljo in pomagajo rastlinam pri črpanju kisika.

Raziskovalci so pregledali 26 vrst mravelj in ugotovili, da bi bila ta bitja lahko “obetavno orodje” v boju proti drugim škodljivcem. A to ni povsem nova ideja, saj so pridelovalci citrusov na Kitajskem že pred stoletji uporabljali mravlje za zaščito pridelka.

Znano pa je, da ščitijo škodljivce, kot so listne uši in bele mušice – drobna bitja, proizvajajo medeno roso, ki jo mravlje rade uživajo. A kot pravijo raziskovalci, bi lahko to težavo odpravili tako, da bi nastavljali druge vire sladkorja, ki bi jih uživale mravlje.

Vir: Euronews

(Visited 501 times, 1 visits today)